Türkiye'de erken dönem müzik eğitimi (0-5 yaş) üzerine model bir inceleme
A model analysis of early childhood music education (Ages 0-5) in Turkey
  1. Tez No: 990058
  2. Yazar: AYLİN ÖZER TEPE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Sanat Dalı
Özet
Erken çocukluk dönemi, çocukların beyinlerinin en çok gelişim gösterdiği ve maksimum potansiyellerine ulaşmaları için kapsamlı destek gerektiren bir dönemdir. Erken çocukluk döneminde beyin gelişimi üzerine yapılan araştırmalar, görme, işitme, motor beceriler ve dil becerileriyle ilişkili duyusal bölgelerdeki sinirsel gelişimin önemli ölçüde arttığını göstermektedir. Türkiye'de bebekler ve okul öncesi çocuklara uygun, hem müzik atölyelerinde hem de ev ortamında uygulanabilen kılavuzlara sahip bir program geliştirmenin temel amacı, işitsel, duyusal ve görsel uyaranlarla etkileşimin faydalı ve keyifli olmasını sağlamaktır. Bu müzik girişimi, geleneksel Türk müzik ritimlerini, halk ezgilerini ve ninnileri entegre ederek çocukların kültürel kimliklerini ve dil becerilerini geliştirmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Early childhood is a period when children's brains are most developed and require comprehensive support to reach their maximum potential. Research on brain development in early childhood demonstrates that neural development in sensory regions related to vision, hearing, motor skills, and language skills increases significantly. The primary goal of developing a program suitable for infants and preschoolers in Türkiye, with guidelines applicable both in music workshops and at home, is to ensure that interaction with auditory, sensory, and visual stimuli is beneficial and enjoyable. This musical initiative aims to develop children's cultural identities and language skills by integrating traditional Turkish musical rhythms, folk melodies, and lullabies.