Sermaye yapısının belirleyicileri: Türk bankacılık sektörü üzerine ekonometrik bir araştırma
Determinants of capital structure: An econometric research on the Turkish banking sektor
  1. Tez No: 990071
  2. Yazar: BÜŞRA CIRIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE ESAT TOPALOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Bankacılık, Econometrics, Banking
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Şırnak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Finans Ana Bilim Dalı
Özet
Sermaye yapısının belirleyicilerine ilişkin yaklaşımlar farklı teoriler etrafında şekillenmektedir. Modigliani-Miller teoremi, sermaye yapısının firma değeri üzerinde etkili olmadığını savunurken; denge teorisi, işletmelerin vergi avantajları ile finansal sıkıntı maliyetlerini dengeleyerek optimal bir sermaye yapısına ulaşmaya çalıştıklarını ileri sürer. Pecking order teorisi ise, firmaların finansman tercihlerinde belirli bir sıralamayı takip ettiklerini, öncelikle iç kaynakları, ardından borçlanmayı ve en son olarak hisse ihracını tercih ettiklerini ifade eder. Bankacılık sektörü açısından bakıldığında ise, düzenleyici otoritelerin müdahaleleri, makroekonomik koşullar ve risk algısı gibi unsurlar, sermaye yapısını dinamik ve değişken bir şekilde şekillendirmektedir. Bu çalışmada; 2011-2024 yılları arasında Türkiye bankacılık sektöründe faaliyet gösteren sekiz bankanın sermaye yapısını etkileyen temel faktörler incelenmiştir. Çalışmada bağımlı değişken olarak finansal kaldıraç kullanılmış; aktif kârlılık, özsermaye kârlılığı, Tobin-q değişkenleri bağımsız değişken olarak, aktif büyüklük ve satışlar gibi göstergeler kontrol değişken olarak ele alınmıştır. Analizlerde panel veri analiz yöntemi uygulanmış; normal dağılım, çoklu doğrusal bağlantı, içsellik, yatay kesit bağımlılığı, homojenlik, durağanlık, tahmin modeli belirleme, otokorelasyon ve değişen varyans varsayımları sınanarak, değişkenler arasındaki ilişki test edilmiştir. Çalışmanın sonucunda, özsermaye kârlılığı ve Tobin-q gibi piyasa temelli göstergelerin bankaların sermaye yeterliliği üzerinde anlamlı etkiler yarattığı, satışlar gibi operasyonel risk göstergeleri ile finansal kaldıraç arasında ise karmaşık ilişkilerin bulunduğu belirlenmiştir. Ayrıca banka türüne göre yapılan değerlendirmelerde kamu bankalarında kriz dönemleri ve operasyonel kaldıracın, özel bankalarda ise aktif büyüklük ve piyasa değerine ilişkin göstergelerin sermaye yapısını daha fazla etkilediği tespit edilmiştir. Genel olarak sonuçlar, Türkiye bankacılık sektöründe sermaye yapısının dinamik bir yapıya sahip olduğunu ve finansal performans, piyasa değerleri ile operasyonel risklerin sermaye kararlarını şekillendirdiğini ortaya koymaktadır
Özet (Çeviri)
Approaches to the determinants of capital structure are shaped around different theories. The Modigliani-Miller theorem argues that capital structure has no effect on firm value, while the trade-off theory suggests that firms strive to achieve an optimal capital structure by balancing tax advantages and financial distress costs. The pecking order theory, on the other hand, posits that firms follow a specific hierarchy in their financing preferences, prioritizing internal funds first, then debt, and finally equity issuance. In the context of the banking sector, however, regulatory interventions, macroeconomic conditions, and risk perception shape capital structure in a dynamic and variable manner. This study examines the fundamental factors influencing the capital structure of 8 banks operating in the Turkish banking sector over the period 2011–2024. Financial leverage is employed as the dependent variable, while firm size, return on assets, return on equity, Tobin's q, sales, and operating leverage are considered as independent variables. Panel data econometric techniques are utilized in the analyses; unit root tests, multicollinearity diagnostics, and fixed effects models are employed to investigate the relationships among the variables. The findings reveal that market-based indicators such as return on equity and Tobin's q have significant effects on banks' capital adequacy, while complex relationships exist between financial leverage and operational risk indicators such as sales volatility and operating leverage. Furthermore, the results show that the determinants of capital structure differ across bank types: crisis periods and operating leverage have a more pronounced impact on public banks, whereas firm size and market-based indicators are more influential for private banks. Overall, the results demonstrate that capital structure in the Turkish banking sector is dynamic and multidimensional, shaped not only by financial performance and market values but also by operational risks.