Orta Asya'da terörizm: Kırgız Cumhuriyeti'nin ulusal güvenliği için tehditler ve perspektifler
Terrorism in Central Asia: Threats and perspectives for the national security of the Kyrgyz Republic
  1. Tez No: 990070
  2. Yazar: ULAN AZHYBEKOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP SELÇUK, DR. KAAN KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, Siyasal Bilimler, International Relations, Political Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstihbarat Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İstihbarat Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Orta Asya'da terörizmin Kırgız Cumhuriyeti'nin ulusal güvenliğine yönelik çok boyutlu etkilerini incelemektedir. Mevcut politika ve uygulamaların etkililiğini değerlendirmeyi, ayrıca uluslararası iş birliği mekanizmalarının katkı ve sınırlılıklarını ortaya koymayı amaçlamaktadır. Nitel araştırma deseniyle yürütülen tezde belge analizi, derinlemesine vaka incelemeleri ve kapsamlı literatür taraması yöntemlerinden yararlanılmıştır. Resmi strateji belgeleri, uluslararası kuruluş raporları ve seçili terör olayları çoklu veri kaynağı yaklaşımıyla çözümlenmiştir. Bulgular, Kırgızistan'ın sınır güvenliği altyapısında, radikal unsurların dolaşımının önlenmesine yönelik mevcut çabaların zaman zaman çeşitli güçlüklerle karşılaştığını göstermektedir. Ayrıca, siber güvenlik ve mali istihbarat alanlarında kapasitenin geliştirilmesine yönelik ilave ihtiyaçların bulunduğu ve bu durumun terör finansmanı riskinin yönetilmesinde bazı zorluklara yol açabildiği gözlemlenmiştir. Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütünün (KGAÖ) caydırıcılık ve hızlı tepki kabiliyetinin bölgesel krizlerde sınırlı kaldığı; buna karşılık AGİT'in polis reformu ve erken uyarı projelerinin yerel düzeyde ölçülebilir iyileştirmeler sağladığı ancak sürdürülebilir finansman sorunu yaşadığı saptanmıştır. Sosyo ekonomik kırılganlıkların (özellikle genç işsizliği) radikalleşme eğilimini beslediği; genç istihdamı ve mikrohibe programlarının topluluk temelli önleyici kapasiteyi güçlendirdiği belirlenmiştir. Tez, sınır ve gümrük modernizasyonu, gerçek faydalanıcı kayıt sistemi, dijital delil yönetimi ve çok paydaşlı“harman fon”(basket fund) modelleri gibi politika önerileri sunarak Kırgızistan'ın ulusal güvenlik mimarisinin bütüncül biçimde güçlendirilmesine katkı sağlamayı hedeflemektedir. Çalışma ayrıca, terörle mücadelede“rejim güvenliği insan güvenliği”ikilemini kuramsal olarak tartışarak Orta Asya güvenlik literatürüne yeni bir analitik çerçeve önermektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the multidimensional effects of terrorism in Central Asia on the national security of the Kyrgyz Republic. It aims to evaluate the effectiveness of current policies and practices, as well as to reveal the contributions and limitations of international cooperation mechanisms. The thesis, which was conducted with a qualitative research design, utilized document analysis, in-depth case studies, and comprehensive literature review methods. Official strategy documents, international organization reports, and selected terrorist incidents were analyzed using a multi-data source approach. The findings show that current efforts to prevent the movement of radical elements in Kyrgyzstan's border security infrastructure occasionally encounter various difficulties. It was also observed that there are additional needs for capacity development in the areas of cybersecurity and financial intelligence, which may lead to some difficulties in managing the risk of terrorist financing. It was determined that the deterrence and rapid response capabilities of the Collective Security Treaty Organization (CSTO) were limited in regional crises; on the other hand, the OSCE's police reform and early warning projects provided measurable improvements at the local level, but experienced a problem with sustainable financing. It has been determined that socio-economic vulnerabilities (especially youth unemployment) feed the tendency towards radicalization; youth employment and microgrant programs strengthen community-based preventive capacity. The thesis aims to contribute to the holistic strengthening of Kyrgyzstan's national security architecture by offering policy recommendations such as border and customs modernization, real beneficiary registration system, digital evidence management and multi-stakeholder“basket fund”models. The study also proposes a new analytical framework for the Central Asian security literature by theoretically discussing the“regime security-human security”dilemma in the fight against terrorism.