Türk edebiyatı'nda kaside geleneğinde iktidar kavram alanı (15-18. yüzyıl)
Conceptual space of power in the eulogy tradion in Turkish literature (15-18. century)
  1. Tez No: 990099
  2. Yazar: BEYTULLAH BAŞTAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA UYSAL BOZASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
Kavram alanı, dildeki sözcüklerin birbirleriyle ilişkilerini belirleyen, bu ilişkinin incelenmesiyle sözcüklerin eş anlamlı, yakın anlamlı veya anlam yönüyle birbirini tamamlayan yönlerini ele alan ve sözcük ağlarının tespitine olanak sağlayan dil kuramıdır. Bu kurama dayanarak yapılan çalışmalarda sözcüklerin kullanıldıkları bağlamda kazandıkları anlamlar ve yüzyıllar içerisinde yaşadıkları değişim ve dönüşümler üzerinde durulmaktadır. Bu bilgilerden ilham alarak bu çalışmada padişahın/paşanın varlığı, gücü, devletin devamlılığı vb. konularda önemli bilgiler içeren kasidelerde“iktidar”sözcüğünün kavram alanı kasideler aracılığıyla incelenmiştir. İlk aşamasında kavram alanı açıklanmış ve ardından iktidar sözcüğü, sözlüklerde taranarak“iktidar”sözcüğünün kavram alanı tespit edilmiştir. İktidar sözcüğüyle ilişkili olan sözcüklerin tespit edilmesiyle kasidelerde iktidara yönelik ifadelerin hangi konular etrafında yoğunlaştığı belirlenmiştir. Bu değerlendirmede 15-18. yüzyıllarda yaşamış ve dönemlerine kasideciliği ile damga vurmuş Şeyhî, Ahmet Paşa, Necatî, Fuzûlî, Bâkî, Hayalî Bey, Nâbî, Nâ'ilî-i Kadîm, Nef'î, Nedîm, Şeyh Gâlip ve Sünbülzade Vehbî'nin kasidelerindeki“iktidar”sözcüğünün kavram alanı tespit edilerek sonuç kısmında dönemlere, şairlere ve iktidarla ilişkili kişilere dair tespitlere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The conceptual space is a linguistic theory that identifies the relationships among words and, by examining those relationships, addresses synonymy, near-synonymy, and meaning relations that complement one another, thereby enabling the detection of lexical networks. Studies grounded in this framework focus on the meanings words acquire in their usage contexts and on the changes and transformations they undergo across centuries. Drawing on these insights, the present study examines the conceptual space of the word“iktidar”in eulogies, which contain significant information concerning the presence and power of the sultan/pasha, the continuity of the state, and related matters. In the first stage, the theory of conceptual spaces is outlined; subsequently, dictionaries are surveyed to delineate the conceptual space of the word“iktidar.”By identifying the words associated with“iktidar,”the study determines the themes around which expressions of power concentrate in eulogies. This analysis examines the concept of“iktidar”in the eulogies of prominent poets from the 15th to 18th centuries —such as Şeyhî, Ahmet Paşa, Necatî, Fuzûlî, Bâkî, Hayalî Bey, Nâbî, Nâ'ilî-i Kadîm, Nef'î, Nedîm, Şeyh Gâlip, and Sünbülzade Vehbî— by identifying the time period in the world and providing context for the individuals, figures, and daily life in relation to power and its realities.