Ahmed-i Dâ'î Divanı tahlili
Analysis of the Divan of Ahmed-i Dâ'î
  1. Tez No: 823588
  2. Yazar: ÖZLEM TOSUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDEM SARIKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Ahmed-i Dâ'î Divanı Tahlili isimli çalışmamızda, Ahmed-i Dâ'î'nin şiirlerini büyük ölçüde ihtiva eden Türkçe Divanı'nda yer alan şiirler kavramsal açıdan tahlil edilmiştir. Çalışmada Türk Dil Kurumu tarafından 2001 yılında yayımlanan, Mehmet Özmen'in Ahmed-i Dâ'î Divanı ( Metin- Gramer- Tıpkıbasım) isimli eser esas alınmıştır. Önce tüm beyitler günümüz Türkçesine aktarılmış daha sonra ise Ahmed-i Dâ'î'nin Divanı'nda yer alan şiirler tahlil metoduna göre kavramsal açıdan tasnif edilmiştir. Çalışmamızda, öncelikle tasnif edilen kavramlarla ilgili bilgiler verilmiş, daha sonra divan şiiri geleneğinde kavramların kullanımı açıklanmış, son olarak ise şairin bu kavramları kaside ve gazellerinde kullanım şekli beyitlerden örneklerle bir kompozisyon oluşturacak şekilde ifade edilmiştir. Bu çalışma ile XV. asrın başlarında yaşamış ve çeşitli alanlarda eserler kaleme almış âlim bir sanatkâr olan Ahmed-i Dâ'î'nin hayal ve benzetme dünyasındaki eğilimleri ortaya konulmuştur. Ayrıca şairin sadece XV. asır Türk şiirindeki yeri değil geçmişten geleceğe Türk şiirindeki yerini daha net bir şekilde ifade etmek amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In our study titled Ahmed-i Dâ'î's Divanı Analysis, Ahmed-i Dâ'î's poems in the repository of the Turkish Divan, which largely made his poems heavenly, have been analyzed. The study was based on Mehmet Özmen's Ahmed-i Dâ'î Divan (Text- Grammar- Facsimile), which was published by the Turkish Language Association in 2001. First, all the couplets were transferred to today's Turkish, and then the poems in Ahmed-i Dâ'î's Divan were conceptually classified according to the full analysis method. In our study, first of all, information about the classified concepts was given, then the use of concepts in the tradition of divan poetry was explained, and finally, the poet's use of these concepts in his odes and ghazals was expressed in a way to create a composition with examples from couplets. With this study, the tendencies of Ahmed-i Dâ'î, who lived in the early 15th century and wrote works in various fields, in the world of imagination and analogy were revealed. In addition, it is aimed to express more clearly not only the place of the poet in the Turkish poetry of the 15th century, but also the place of the poet in Turkish poetry from the past to the future.