İnsanın toplumsal dayanışmasının resim sanatına konu olarak yansımasının plastik olarak değerlendirilmesi
The plastic evaluation of the reflection of human social solidarity as a subject in painting
  1. Tez No: 990112
  2. Yazar: İSHAK ŞAFAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABİDİN MÜSLÜM BAYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Şırnak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Bilim Dalı
Özet
Çalışmanın amacı bireylerin toplumsal dayanışmasının resim sanatına konu olacak şekilde yansımasının plastik özelinde değerlendirilmesini yapmaktır. Geçmişten günümüze yaşanan toplumsal gelişmeler ekseninde bireyler, toplumlar, ülkeler ve dünya değişmektedir. XXI. yüzyıl ile birlikte teknoloji çağının getirdiği baş döndüren gelişmeler, bilginin çok hızlı bir biçimde paylaşılması ve tüketilmesi, beraberinde toplumsal yaşamı da değiştirmiş, söz konusu değişim, toplumu oluşturan bireylerin davranışlarına da doğrudan etki etmiştir. Daha öncesinde yüz yüze yapılan pek çok etkinlik ve görüşmeler sanal ortama taşınmış, bu durum“toplumsal dayanışma”özelinde de birtakım değişimleri beraberinde getirmiştir. Yaşanan bu değişimin sanata ve resim yansımaları ise bu çalışmanın konusunu oluşturmuştur. Bireylerin toplumsal dayanışmalarında gözlemlenen değişikliklerin sanata, resme ve özelde plastiğe konu edildiği herhangi bir akademik çalışmaya rastlanmamış olması da konunun özgünlüğünü göstermektedir. Çalışma, bu alana ilgi duyan, araştırma yapmayı hedefleyen araştırmacılara, sanatçılara ve bireylere kaynak olması açısından da önem arz etmektedi
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to ensure that social solidarity will continue to be the subject of painting. is to evaluate it specifically for plastic. chronic events in the past are in the flow of social developments individuals, societies, countries and the world were separated. XXI. The challenges brought by the technological age with the 21st century Changes changes, sharing and consuming very quickly gives birth to social life has changed, the change in question has a direct impact on whether the change will continue. More Many events and meetings that were previously held face to face have been moved to the virtual environment, and this situation has created a“social”Changes in“solidarity”continue to occur. This change in art and painting The reflections were created regarding these issues. observed in the social solidarity of individuals There are no academic calculations on the page regarding art, painting and especially plastic. This also shows its originality. Study has interest in this area, plans to conduct research It is also important as a resource for researchers, people and individuals.