Multiple skleroz hastalarında plantar basınç duyu eğitimininyürüme ve yorgunluk parametreleri üzerinde akut etkisinin incelenmesi
The acute effect of plantar pressure sensory treatment on walking and fatigue parameters in patients with multiple sclerosis
  1. Tez No: 990113
  2. Yazar: VEYSEL TEKPINAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sanko Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, multiple skleroz (MS) hastalarında plantar basınç duyu eğitiminin yürüme ve yorgunluk parametreleri üzerindeki akut etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Randomize kontrollü tasarımlı çalışmaya EDSS skoru 0–4 arasında olan 66 relapsing-remitting MS hastası dahil edilmiş ve katılımcılar rastgele iki gruba ayrılmıştır: tedavi grubu (tek seans plantar basınç duyu eğitimi, n=33) ve kontrol grubu (n=33). Yürüme parametreleri 25 Adım Yürüme Testi (T25FW) ve Süreli Kalk-Yürü Testi (TUG) ile; postüral salınım Gyko-Microgate cihazı ile; yorgunluk, Yorgunluk Şiddet Ölçeği ile değerlendirilmiş ve tüm ölçümler tedavi öncesi ve sonrası olmak üzere iki kez yapılmıştır. Tedavi grubunda T25FW süresi ortalama 16,68 sn' den 15,16 sn' ye düşmüş (P1=0.001, Cohen's d=-0.87), TUG süresi 11,88 sn' den 10,72 sn' ye azalmış (P1=0.001, Cohen's d=0.24) ve yorgunluk puanı 4,44'ten 3,59'a düşmüştür (P1=0.001, Cohen's d=-1.29). Postüral salınım ölçümlerinde (total alan, AP ve ML uzunluk ve uzaklık) anlamlı iyileşmeler gözlenmiş ve yürüyüş hızı artmıştır (P1=0.001, Cohen's d=0.97). Kontrol grubunda ise yürüme ve yorgunluk parametrelerinde anlamlı değişim gözlenmemiştir. Plantar basınç duyu eğitimi, MS hastalarında yürüme performansı, postüral kontrol ve yorgunluk üzerinde akut iyileşmeler sağlamaktadır ve bu bulgular, MS rehabilitasyonunda plantar basınç duyu eğitiminin protokole eklenmesi gerektiğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the acute effects of plantar pressure sensory training on walking, fatigue, and postural sway parameters in patients with multiple sclerosis (MS). The study employed a randomized controlled design and included 66 patients with relapsing-remitting MS with an EDSS score between 0 and 4. Participants were randomly assigned to two groups: the intervention group (single-session plantar pressure sensory training, n=33) and the control group (n=33). Walking performance was assessed using the 25-Foot Walk Test (T25FW) and the Timed Up and Go Test (TUG); postural sway was measured using the Gyko-Microgate device; fatigue was evaluated with the Fatigue Severity Scale questionnaire. All measurements were performed twice, before and after the intervention. In the intervention group, the T25FW completion time decreased from 16,68 sec. to 15.16 sec. (P1=0.001, Cohen's d=-0.87), TUG time decreased from 11,88 sec. to 10,72 sec. (P1=0.001, Cohen's d=0.24), and fatigue scores decreased from 4,44 to 3,59 (P1=0.001, Cohen's d=-1.29). Significant improvements were also observed in postural sway parameters, including total area, anteroposterior (AP) and mediolateral (ML) length and displacement, along with an increase in walking speed (P1=0.001, Cohen's d=0.97). No significant changes were observed in walking or fatigue parameters in the control group. These findings suggest that plantar pressure sensory training can acutely improve walking performance, postural control, and fatigue in patients with MS and may represent an effective therapeutic approach in MS rehabilitation.