Tükürük proteinlerinden lizozim, albümin, IgA ve Histatinler'in SDS-PAGE Elektroforez Yönetmi ile ayrılması
SDS-Polyacrylamide Gel Electrophoresis of salivary proteins (Lysozyme, albumin, IgA, and histatins)
- Tez No: 99012
- Danışmanlar: PROF.DR. YEGANE GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZET Tükürükte fiziksel, kimyasal ve mikrobiyal etkilere karşı ağız mukozası ve dişlerin bütünlüğünün sürdürülmesine yardımcı olan çeşitli proteinler bulunur. En önemli tükürük proteinleri küçük moleküllü lizozim ve histatinler ile yüksek molekül ağırlıklı albümin ve slgA'ya kadar uzanan aralıkta bulunur. Bu çalışmada, parotis bezlerinden gelen tükürükte bulunan bu proteinler araştırılmıştır. Parotis tükürüğü Lashley apareyi ile toplanmış ve türükük akışı, dile 30 sn aralıklarla %2 sitrik asit uygulanarak uyarılmıştır. Elektroforetik teknikler, tükürükte proteinleri gözlemlemek için uygun yöntemlerdir. Bu çalışmada biz SDS-PAGE, katyonik PAGE teknikleri ve gradient jel dökme yöntemini kullandık. Albümin ve slgA SDS-PAGE ile gözlenirken, histatinler, katyonik PAGE'de görülmüştür. Lizozim ise gradient olarak dökülen SDS-PAGE'de görülmüştür. Yüksek molekül ağırlıklı ve düşük molekül ağırlıklı proteinleri, gradient jelde bir arada görmek mümkün olmuştur. Boya teknikleri karşılaştırıldığında, gümüş boyamanın CBB R-250 boyama yönteminden daha hassas olduğu gözlenmiştir. 43
Özet (Çeviri)
SUMMARY Saliva contains various proteins for helping to maintain the integrity of the oral mucosa and teeth against a constant barrage a physical, chemical, and microbial trauma. The major salivary proteins range is in size from small histatins, lysoszyme to the high-molecular weight albumin and slgA. In this study we investigated these proteins in the saliva from parotid glands. Parotid saliva was collected by Lashley apparatus and salivary flow was stimulated by application of 2% citric acid to the tongue at 30 seconds intervals. Electrophoretic methods are useful for monitoring proteins in saliva. In this study, we used SDS-PAGE, cationic PAGE and gradient gel pouring methods. Albumin and slgA were observed by SDS-PAGE, histatins were seen clearly by cationic PAGE, lysozyme was seen in SDS-PAGE gradient gel. When dye techniques are compared, it is observed that silver staining was more sensitive than CBB R-250 staining. 44