Çeşitli göğüs hastalıklarında bronşial lavaj sıvısı ve plazmada ksantin oksidaz ve adenozin deaminaz aktiviteleri ile nitrik oksit ve malondialdehit seviyeleri
Nitric oxide and malondialdehyde levels with xanthine oxidase and adenosine deaminase activities in plasma and bronchial lavage fluid in various pulmonary diseases
- Tez No: 99013
 - Danışmanlar: DOÇ.DR. ÖMER AKYOL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Biyokimya, Göğüs Hastalıkları, Biochemistry, Chest Diseases
 - Yıl: 2000
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İnönü Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZET Bu çalışmada akciğer kanseri (n=13) ve pnömoni (n=13) tanısı konmuş hastaların bronşial yıkama sıvılan ve plazmalarında; lipid peroksidasyonunun bir göstergesi olan malondialdehit (MDA) düzeyleri, bir mediator ve serbest radikal olan nitrik oksit (NO) düzeyleri ile pürin katabolizmasında görev alan adenozin deaminaz (ADA) aktivitesi ve hem pürin katabolizmasında görev alan hem de bir serbest radikal üreticisi olan ksantin oksidaz (XO) aktivitesi ölçüldü. Elde edilen sonuçlar kontrol grubunun (n=13) değerleri ile karşılaştırıldı. Akciğer kanseri olan hastaların lavaj sıvılanndaki ADA aktivitesi 11.28 ± 2.44 U/L, XO aktivitesi 12.12 ± 3.80 U/L, NO düzeyi 286.8 ± 40.42 umol/L, MDA miktarı 2.80 ± 0.55 fimol/L olarak ölçüldü. Bu grubun plazmalarında ise ADA aktivitesi 26.14 ± 4.37 U/L, XO aktivitesi 6.50 ± 2.87 U/L, NO miktarı 104.6 ± 34.43 umol/L, MDA miktarı 2.04 ± 0. 17 umol/L bulundu. Pnömoni grubunda bulunan hastaların lavaj sıvılanndaki ADA aktivitesi 12,9 ± 2.81 U/L, XO aktivitesi 7.41 ± 2.98 U/L, NO miktan 341.6 ± 48.0 umol/L, MDA miktan 3.97 ± 1.09 umol/L olarak ölçüldü. Bu grubun plazmalarında ise ADA aktivitesi 32.95 ± 5.47 U/L, XO aktivitesi 3.64 ± 0.79 U/L, NO miktan 55.53 ± 9.70 umol/L, MDA miktan ise 2.45 ± 0.23 umol/L bulundu. Kontrol grubunda bulunan hastalann lavaj sıvılanndaki ADA aktivitesi 9,50 ± 1,91 U/L, XO aktivitesi 1,32 ± 0,20 U/L, NO miktan 242,4 ± 24,90 umol/L, MDA miktan 4,98 ± 1,25 umol/L olarak ölçüldü. Aynı grubun plazmalarında ise ADA aktivitesi 32,42 ± 6,01 U/L, XO aktivitesi 1,62 ± 0,36 U/L, NO miktan 61,25 ± 17,70 umol/L ve MDA inikten 2,58 ± 0,62 umol/L bulundu. Akciğer kanserli ve pnömonili hastalann lavaj sıvısı ve plazmalarında yapılan ölçümler arasında anlamlı bir fark tespit edilemedi. Sadece akciğer kanseri grubunun lavaj sıvısındaki XO aktivitesinde kontrol grubuna göre anlamlı bir artma gözlendi (pO.010). Sonuçlar literatürün ışığında tartışıldı. Çalışılan parametrelerde istatistiksel olarak fark bulunamaması, akciğer kanseri ve pnömonide bu parametreler arasında herhangi ciddi bir sebep-sonuç ilişkisi olmadığım göstermektedir. 35
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this prospective study, malondialdehyde (MDA), an index of the invivo lipid peroxidation; nitric oxid (NO), a free oxygen radical and mediator; adenosine deaminase (ADA), an enzyme participating in purine nucleotide catabolism; and xanthine oxidase (XO), an enzyme which has function in both purine catabolism process and free oxygen radical metabolism as a superoxide generator, parameters were studied in bronchial washing fluid (BWF) and plasma from patients with lung cancer (n=13) and pneumonia (n=13). Control group (n=13) was age- and sex-matched subjects who are following up for certain complaints by the Department of Pulmonary Medicine. ADA and XO activities and NO and MDA levels were found to be 1 1.28 ± 2.44 U/L, 12.12 ± 3.80 U/L, 286.9 ± 40.42 umol/L, 2.80 ± 0.55 umol/L, respectively in BWF from patients with lung cancer. On the other hand, plasma activities and concentrations of these enzymes and chemicals were found to be 26. 1 ± 4.37 U/L, 6.50 ± 2.87 U/L, 104.6 ± 34.43 umol/L, 2.04 ± 0.17 umol/L. In pneumonia group; ADA activities were found to be 12.99 ± 2.80 U/L in BWF and 32.95 ± 5.47 U/L in plasma; XO activities were found to be 7.41 ± 2.98 U/L in BWF and 3.64 ± 0.79 U/L in plasma ; NO levels were found to be 341.6 ± 48.0 umol/L in BWF and 55.53 ± 9.70 umol / L in plasma; and MDA levels were found to be 3.97 ± 1.09umol/L in BWF and 2.45 ± 0.23 umol/L in plasma. When the biochemical analyses were made in control subjects; ADA activities were found to be 9,50 ± 1,91 U/L in BWF and 32,42 ± 6,01 U/L in plasma; XO activities were found to be 1,32 ± 0,20 U/L in BWF and 1,62 ± 0,36 U/L in plasma; NO levels were found to be 242,4 ± 24,90 umol/L in BWF and 61,25 ± 17,70 umol/L in plasma; MDA levels were found to be 4,98 ± 1,25 umol/L in BWF and 2,58 ± 0,62 umol/L in plasma. In a general view there were no statistically significant difference in the parameters studied between the study and control groups.