Development of a torque vectoring strategy to improve performance in electric vehicles
Elektrikli araçlarda performansı artırmak için moment yönlendirme stratejisinin geliştirilmesi
  1. Tez No: 990135
  2. Yazar: HAMZA SHABBIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER CİHAN KIVANÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Otomotiv Mühendisliği, Mekatronik Mühendisliği, Automotive Engineering, Mechatronics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, yeni bir moment yönlendirme stratejisi geliştirilmiş ve sonuçlar, mevcut literatürde bu tür uygulamalar için yaygın olarak kullanılan mevcut kontrolörlerin sonuçları ile karşılaştırılmıştır. Geliştirilen metodun amacı, aracı stabilize etmek ve araç performansını iyileştirmek için aracın tekerleklerine uygulanan bir diferansiyel kuvvet yoluyla düzeltici yalpalama momenti oluşturmaktır. Farklı çekiş senaryolarında her bir denetleyicinin istenen davranışlarından en iyi şekilde yararlanmak için düşük seviyeli denetleyicileri birleştiren yeni bir algoritma oluşturulmuştur. Önerilen yaklaşımın işlevselliğini ve kararlılığını göstermek için, hem mevcut kontrolörler hem de yeni strateji, düzlemsel bir araç modeli üzerinde farklı çekiş seviyelerinde çift şerit değiştirme manevrası benzetilerek karşılaştırılmıştır. Bu manevraların sonuçları, önerilen moment yönlendirme stratejisinin ve mevcut kontrolörlerin araç davranışı üzerindeki etkisini anlamak için de kullanılabilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this work, a new torque vectoring strategy is developed, and the results are compared with those of existing controllers that are widely used for such applications in the existing literature. The objective of said strategy is to generate the corrective yaw moment through a differential of forces applied to the individual wheels of a vehicle tostabilize the vehicle and improve the overall performance in mixed conditions. A novel algorithm that combines different low-level controllers is constructed in order to best leverage the desired behaviors of each controller in different traction scenarios is presented. Both the existing controllers and the new strategy were compared by simulating a double lane change maneuver on a planar vehicle model at different traction levels to demonstrate the functionality and stability of the proposed approach. The results of these maneuvers are also used to understand the impact of the proposed torque vectoring strategy and existing controllers on the vehicle behavior.