Bedâyi'u'l-Vasat'ta terimler ve kavramsal söz varlığının Türkmen Türkçesindeki görünümü
The reflection in Turkmen Turkic of conceptual vocabulary and terms in Bedâyi'u'l-Vasat
  1. Tez No: 990147
  2. Yazar: YUNUS ILDIRI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL SOYDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Orta Asya Türk edebîyatının zengin dil malzemesini barındıran Bedâyi'u'l-Vasat adlı eserdeki terim ve kavramsal söz varlığını inceleyerek, bu söz varlıklarının Türkmen Türkçesi içerisindeki özgün dönüşümünü ve yansımalarını ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Terimler, bir dilin bilimsel, sanatsal ve meslekî uzmanlık alanlarının kavramsal mimarisini kuran anahtar sözcüklerdir. Bu çalışma, eserin söz varlığını, daha önce belirlenen geniş spektrumlu tematik alanlar (tıp, psikoloji, coğrafya, ünvan, beslenme vb.) doğrultusunda tasnif ederek, Türkmen Türkçesinin kavramsal evrimine ışık tutmayı hedeflemektedir. Tezin metodolojisi, metin tahlili, karşılaştırmalı dilbilim ve terimbilim prensiplerine dayanmaktadır. Çalışmada, tespit edilen söz varlığı önce köken bakımından (Türkçe, Arapça, Farsça) incelenmiştir. Türkçe terimlerin etimolojik değerlendirmeleri yapılmış olup bu söz varlıklarının Türkmen Türkçesindeki görünümleri de verilmeye çalışılmıştır. Çalışma, sırasıyla giriş, inceleme ve sonuç olmak üzere üç ana bölümden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the terminology and conceptual vocabulary within the work titled Bedâyi'u'l-Vasat, which contains the rich linguistic material of Central Asian Turkish literature, and to reveal the unique transformation and reflections of this vocabulary within Turkmen Turkish. Terms are key words that establish the conceptual architecture of a language's scientific, artistic, and professional fields of expertise. By classifying the vocabulary of the work in accordance with previously determined broad-spectrum thematic areas (medicine, psychology, geography, titles, nutrition, etc.), this study intends to shed light on the conceptual evolution of Turkmen Turkish. The methodology of the thesis is based on the principles of textual analysis, comparative linguistics, and terminology. In this study, the identified vocabulary was first analyzed in terms of origin (Turkish, Arabic, Persian) etymological evaluations of the Turkish terms were conducted, and an effort was made to present the manifestations of these lexical items in Turkmen Turkish. The study consists of three main sections: Introduction, analysis, and conclusion, respectively.