Tek parti döneminde Giresun'da eğitim (1923-1950)
Education in Giresun during the one party era
  1. Tez No: 94078
  2. Yazar: AHMET GÜRSOY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELAMİ SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ TEK PARTİ DÖNEMİNDE GİRESUN'DA EĞİTİM Ahmet GÜRSOY Danışman: Yrd.Doc.Dr. Selami SÖNMEZ 2000- SAYFA 102 Jüri: Prof.Dr.Remzi Y. KINCAL Yrd.Doc.Dr. Selami SÖNMEZ Yrd.Doc.Dr. Feridun ALPER Bu çalışmada Türk Modernleşmesinin temellerini atan Tek Parti döneminde eğitimle ilgili yapılan çalışmalar incelenmiştir. Buna ek olarak çalışmamızda hükümetin örgün ve yaygın eğitime ilişkin politikalarının Giresun'a nasıl yansıdığı ortaya konulmaya çalışılmıştır. Özellikle Harf Devrimi sonrasında, bir okur - yazarlık seferberliği başlatılmış ve çok başarılı olmuştur. Giresun bir liman kenti olması dolayısıyla kolayca sosyal ve kültürel etkinliklerin oldukça yoğun olduğu bir sanat merkezi haline gelmiştir. Hem İstanbul'da hem de bütün ülkede iyi tanınan pek çok tiyatro grubu ( mesela Darül Bedai) Giresun'a gelerek oyunlarım sergilemişlerdir. Aynı şekilde birkaç tescilli spor kulübü 1921 'den itibaren faaliyetlerine başlamıştır. Bunlar Giresun Halkının o dönemin sanatsal ve kültürel etkinliklerine yabancı kalmadıklarını ve aynı zamanda kültürel etkileşimin epey yüksek olduğunu göstermektedir. Giresun'da örgün eğitim sahasında önemli çalışmalar yapılmıştır. Bunun yanında nüfusa göre okullaşma ve okur-yazarlık oranlarında da büyük artışlar olmuştur. Bütün bu bulgular araştırmamız süresince temel eserler taranarak ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESIS EDUCATION İN GİRESUN DURING THE ONE -PARTY ERA Ahmet GÜRSOY Supervisor: Yrd.Doc.Dr. Selami SÖNMEZ 2000- PAGE 102 Jury: Prof.Dr.Remzi Y. KTNCAL Yrd.Doc.Dr. Selami SÖNMEZ Yrd.Doc.Dr. Feridun ALPER İn this study, the educational studies done during the One - Party era which laid the laid the foundations of the Turkish Modernization, have been examined. In addition to this it hes been also tried to be found out in the research that hoew did the government's policier related to the formal and adult education reflected on Giresun. Esperecially after the alphabet revolution, an adult - Literacy campaign had been got started, and it had been very successful. Owing to the fact that Giresun was a harbour - city it easily became an art-center in which the social and cultural activities were quite intensive. Many theatre groups which were well- known both in Istanbul and all over the country (i.e, Dar"l Bedayi=the Conservatoire) had performed plays in Giresun. İn the Same way, a few registered sports clups started their activitier in Giresun from 1921 on. These show that Giresun people 's artistic and cultural activitier, and also the cultural correlation was considerably high. Many successful studies on formal education had ben done in Giresun at that time as well. Furthermone, there were also great increaser in the number of public educational institutions and in the literacy ratio compared to its size of population. All these fundings have been tried to be put forward scannig the fundamental publications during our research.