Küçük hayvanlar için kablosuz EEG ölçüm ve kontrollü ilaç salım sistemi tasarımı
Wireless EEG monitoring and controlled drug delivery system for small animal models
  1. Tez No: 990153
  2. Yazar: ŞAYESTE SÖYÜNMEZOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ULVİ BAŞPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Bilim ve Teknoloji, Biyoteknoloji, Electrical and Electronics Engineering, Science and Technology, Biotechnology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Elektroensefalogram sinyallerinin incelenmesi yöntemi nörolojik hastalıkların araştırılmasında kullanılan en eski yöntemlerdendir. Kontrollü ilaç salım sistemleri, elektroensefalogram(EEG) sinyalleri incelenerek doğru zamanda ilaç salımı gerçekleştirmeye olanak sağlar. Kablolu EEG sistemleri fare gibi küçük hayvanların hareketlerini kısıtlamakta ve strese sebep olabilmektedir. Bu stresten kaynaklı sinyaller etkilenmekte ve bozulmalar meydana gelebilmektedir. Farelerin EEG kayıtları kablosuz olarak alındığında EEG sinyalleri temiz bir şekilde alınabilecektir. Ayrıca bu sinyallerden yola çıkarak doğru anda, kontrollü ilaç salım sistemi sayesinde ilaç salımı başlatılabilecektir. Bu çalışmada, bahsedilen durumlara çözüm olarak kablosuz EEG yükselteç sistemi geliştirilmiştir. Tasarlanan sistemde ısıtıcı devresi cerrahi işlem ile hayvanın kafasına yerleştirilmekte ve elektrotlarla beraber bir konnektöre bağlanmaktadır. Bu konnektör aracılığı ile yükselteç devresi hayvanın kafasına takılmaktadır. EEG sinyallerinin MATLAB ortamına aktarımı WiFi ile sağlanmakta ve ısıtıcı devresi mobil uygulama ile kontrol edilebilmektedir. Tasarlanan sistem hızlı kurulumun yanı sıra düşük maliyet ile de fayda sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Examination of electroencephalogram (EEG) signals is one of the oldest methods used in the research of neurologic disorders. Controlled drug delivery systems provide release at the precise time. Tethered system can cause stress and discomfort in the movement of animals. This stress can affect and distort the recorded EEG signals. In contrast, wireless EEG recording minimizes motion-related artifacts, enabling the acquisition of cleaner signals. Furthermore, based on these signals, a controlled drug delivery system can be activated at the appropriate time to initiate drug release. In this study, a wireless EEG system is presented to solve all of these problems. In the designed system, the heater circuit is implanted into the animal's head through a surgical procedure and is connected to a connector along with the electrodes. The amplifier is connected to the animal's head via the connector. The system enables the transmission of EEG signals to MATLAB, and the heater circuit can be controlled via a mobile application. In addition to having a fast setup time, the system provides benefits at a low cost.