Nitrat türevi ilaç kullanımının eritrosit tiyol grupları üzerine etkisi
The Effect of organic nitrates on erythrocyte thiol groups
- Tez No: 99022
- Danışmanlar: PROF.DR. EŞREF EDİP KEHA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
36 7. ÖZET Organik nitratlar, yani, vazodilatörler angina sendromlannın yanısıra, konjestif kalp yetmezliğinin, miyokard iskemisi sendromlannın ve bazı hipertansif durumlann tedavisinde ve kontrollü hipotansiyon oluşturmada kullanılır. Bu ilaçlar etkilerini metabolik yolla nitrik oksit (NO) meydana getirerek gösterir. NO ise, endotel kaynaklı gevşetici faktör (EDRF) olarak vazodilatör ve antiplatelet etkiye sahiptir. Bir radikal olan NO biyomoleküller üzerinde fazla bozucu bir etki sergilemez. Ancak, süperoksit iyonuyla (O2") reaksiyonu sonucu oluşan peroksinitrit (ONOO'), hem oksidan, hem de denature edici etki gösterir. Bu çalışmada, organik nitrat kullanımının eritrositler üzerindeki oksitleyici etkisi araştırıldı. Bu amaçla, kardiyovasküler yönden tedavisi devam eden ve devamlı aspirin + izosorbit mononitrat kullanan 27- 63 yaşları arasındaki 48 kişiden oluşan hasta grubu ile yine aynı tedaviyi görmüş ve yalnız aspirin kullanan 21-56 yaşlar arasında 24 kişiden ibaret plasebo grubunda plazma malondialdehit (MDA), eritrosit toplam tiyol ve eritrosit membranı tiyol gruplan(-SH grupları) seviyesi incelendi. Plazma MDA ve eritrosit toplam tiyol miktarlarında önemli bir farklılık gözlenmezken (p>0,05), eritrosit membran tiyol seviyesinde önemli bir artış bulundu (p< 0,05). Sonuç olarak, nitrovazodilatörlerin eritrosit üzerinde oksitleyici bir etki göstermediği kanaatine varıldı.
Özet (Çeviri)
37 8. SUMMARY Organic nitrates, that is, nitrovasodilators are used in the treatment of congestive heart failure, ischemic heart disease ant some hypertensive cases, as well as anginal syndromes and in the maintenance of controlled hypotension. These drugs form nitric oxide (NO) during their metabolism. NO is the endothelium-derived relaxing factor (EDRF) and have vasodilatory and antiplatelet activity. Although NO is a radical, it does not show remarkable deleterious effects on the biomolecules. But, peroxynitrite (ONOO“) which is spontaneously formed by the reaction of NO and the superoxide ion (O2”) has both oxidant and denaturating activity toward the molecules found in the cells. In this study, it was aimed to research the oxidant effects of organic nitrates on human erythrocytes. For this purpose, two groups were formed from the persons who had been treated for a cardiovascular disease; one of them was the patient group (n= 48, age between 27- 63) still using aspirin and isosorbit mononitrate and the other group (n= 24, age between 21- 56) was the placebo group using only aspirin. Plasma malondialdehyde (MDA), erythrocyte total thiol (-SH) groups and erythrocyte membrane accessible -SH groups were determined. Plasma MDA and erythrocyte total-SH levels didn't change significantly (p>0,05), but, membrane -SH groups showed a significant increase (p< 0,05). From these results, it was concluded that nitrovasodilators had no oxidative effect on the erythrocytes.