Polen ve propolis ekstraktlarının eritrosit lipid peroksidasyonu üzerine etkileri
Effect of pollen and propolis extracts on erythrocyte lipid peroxidation
- Tez No: 99023
- Danışmanlar: PROF.DR. ORHAN DEĞER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
VII.OZET Polen ve propolis birer arı ürünüdür. Son yıllarda arı ürünleriyle tedavi (apiterapi ) ile ilgili çalışmalarda artış gözlenmiştir. Böylece bu ürünlerin önemi daha da artmıştır. Polen ve propolisin tıbbi etki mekanizmaları birinci derecede onların antioksidan özelliklerine atfedilmektedir. Çalışmamızda, polen ve propolisin antioksidan aktivitelerini gözlemlemek amacıyla, polen ve propolis ekstraktlannın eritrosit lipid peroksidasyonu üzerine etkileri incelenmiştir. Lipid peroksidasyonunun göstergesi kabul edilen Malondialdehit (MDA) düzeyleri, insan kan eritrosit paketlerinde tayin edilmiştir.Polen ve propolis ekstraktlannın lipid peroksidasyonunu in vitro inhibe ettiği bulunmuştur. Propolisin bu inhibisyonu sağlamada daha güçlü olduğu görülmüştür. Anahtar Kelimeler : Polen, propolis, eritrosit, lipid peroksidasyonu.
Özet (Çeviri)
VIII.SUMMARY EFFECTS OF POLLEN AND PROPOLIS EXTRACTS ON ERYTHROCYTE LIPID PEROXD3ATION Both pollen and propolis are bee products.Studies on the treatment by bee products (apitherapy ) have been recently increased.The value of these products show increases day by day. The mechanisms of medical effects of pollen and propolis are attributed to their antioxidant properties. In the present study the antioxidant activities of pollen and propolis, the effects of pollen and propolis ectracts on erythrocytes lipid peroxidation were studied. Malondialdehyde (MDA ) levels as a marker of lipid peroxidation were determined in human blood erythrocytes packet. It has been found that the extracts of pollen and propolis inhibited lipid peroxidation in vitro. Propolis extracts have been found more effective in providing this inhibition. Keywords : Pollen, propolis, erythrocyte, lipid peroxidation