Böbrek iskemi-reperfüzyonunda nötrofil aktivasyon markerlerinin incelenmesi
The Role of neutrophil activation markers in renal ischemia-reperfusion
  1. Tez No: 99021
  2. Yazar: SEMA BAYLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ÖZKAN ALATAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Nefroloji, Biochemistry, Nephrology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
ÖZET Böbreklerde iskemi reperfüzyon sonrası oluşan patolojik değişikliklerin en azından bir bölümünden nötrofillerin sorumlu olabileceği ileri sürülmektedir. Myeloperoksidaz polimorfonükleer hücreler için marker bir enzimdir ve nötrofil infiltrasyonunu göstermede önemlidir. Elastaz salınımı da nötrofil aktivasyonu ve oluşturduğu hasarın araştırılmasında önemli bir belirteçtir. Bu tez çalışmasında rat unilateral böbrek iskemi-reperfüzyon modelinde nötrofil aktivasyonunun araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla myeloperoksidaz ve elastaz enzim aktiviteleri ölçülmüştür. Çalışmamızda onar rattan oluşan üç grup kullanıldı; kontrol grubu, 45 dk iskemiyi takiben 45 dk reperfüzyon grubu ve 45 dk iskemiyi takiben 12 saat reperfüzyon grubu. Tüm olgulara sağ unilateral nefrektomi uygulandı. Kontrol grubuna başka bir müdahale yapılmadan intrakardiak olarak kan örnekleri alındı. Diğer iki grubun sol böbrek renal venine 45 dk süreyle atravmatik klemp uygulandı. Bu süre sonunda klemp kaldırılarak 45 dk veya 12 saat reperfüzyonları sağlandı. Reperfüzyon periyodunun sonunda intrakardiak olarak kan örnekleri alındı. Tüm olguların plazma örneklerinde BUN, CRE, GGT, ALP, MPO ve Elastaz düzeyleri ölçüldü. Böbrek fonksiyonlarının göstergesi olan BUN düzeyleri 45 dk reperfüzyon grubunda kontrole göre hafifçe yükselmiş ise de istatistiksel olarak anlamlı fark 12 saat sonra reperfüzyon grubunda görülmüştür ( Her iki gruba göre p< 0.001).
Özet (Çeviri)
SUMMARY It was declared that neutrophils are responsible at leasting part of the pathological changes occured after the ischemia-reperfusion of kidney. Myeloperoxidase is a marker enzyme for polymorphonuclear cells and important indicator of neutrophil infiltration. The release of elastase is also an important marker for the investigation of neutrophil activation and damage. In this thesis, we aimed to investigate the role of neutrophil activation in rat unilateral kidney ischemia-reperfusion model. For this aim, the activities of myeloperoxidase and elastase were measured. In our study, three groups each of them consisting 10 rats were used: control group, 45-minute-ischemia followed by a 45-minute-reperfusion group and 45-minute-ischemia followed by 12 hour-reperfusion group. Right unilateral nephrectomi was performed to all rats, intracardiac blood samples were obtained from control group rats without any other intervention. The left renal vein was clamped for 45 minutes with an atravmatic clamp in other two groups. At the end of this period, clamp was removed and reperfused for 45 minutes or 12 hours, intracardiac blood samples optained at the end of reperfusion periods. BUN, CRE, GGT, ALT, MPO ve elastase levels were measured in plasma samples of all rats.