Aterosklerozlu şahısların eritrositlerinde süperoksit dismutaz, glutatyon peroksidaz, katalaz aktiviteleri ve malodialdehit düzeyleri
Activities of superoxide dismutase, glutathione peroxidase, catalase and levels of malondialdehyde in erythrocytes of individuals with atherosclerosis
- Tez No: 99025
- Danışmanlar: DOÇ.DR. H. SERDAR ÖZTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZET Vücutta çeşitli yollarla oluşan serbest radikaller, birçok hastalığın etiyolojisinde önemli role sahiptir. Ateroskleroz patogenezinde de en can alıcı olay lipit peroksidasyonu olarak bilinen serbest radikal aracılı mekanizmadır. Eritrositler, vücutta oksidan strese en fazla maruz kalan hücrelerdendir ve buna karşı güçlü bir antioksidan savunma sistemine sahiptirler. Bol miktarda antioksidan enzim içerirler. Biz bu çalışmada, eritrosit antioksidan sisteminin aterosklerotik hastalardaki durumunu, oksidan stresin aterosklerozdaki muhtemel rolünü ve bunun eritrosit MDA düzeylerine etkisini gözlemeyi amaçladık. Bu amaçla klinik ve laboratuvar incelemeleri ve koroner anjiografi ile ateroskleroz hastalığı tanısı konmuş 39 şahıs çalışma grubu olarak kullanıldı. 39 sağlıklı şahıs ise kontrol grubu olarak belirlendi. Her iki grupta da 13 'er kişi kronik sigara içicileriydi. Gruplardan alınan kanların eritrositleri ayrıldı ve elde edilen eritrosit hemolizatında antioksidan enzimler olan SOD, GSH-Px ve CAT aktiviteleri ile üpit peroksidasyön ürünlerinden olan MDA düzeylerine bakıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Free radicals are generated in different ways in the body and play important roles in the etiology of many diseases. The free radical process known as lipid peroxidation play a crucial role in the pathogenesis of atherosclerosis. Erythrocytes are the cells which are exposed to oxidant stress abundantly in the body and exert a strong antioxidant defense against it. They contain a battery of antioxidant enzymes. In this study, we aimed to observe the enzymatic antioxidant system in the erythrocytes from atherosclerotic patients, the possible role of oxidant stress in the onset of atherosclerosis and the effect of oxidant stress on the erythrocyte MDA levels. For this aim, blood samples from 39 atherosclerotic patients who were diagnosed by clinical and laboratory investigations and coronary angiograpy and 39 healty subjects were obtained. 13 subjects in each group were chronic smokers. Erythrocytes were seperated from blood and the activities of antioxidant enzymes SOD, GSH-Px and CAT and the levels of the lipid peroxidation product, MDA were studied in the erythrocyte haemolysate.