Şap hastalıklı sığırlarda süt ve kanda vitamin A, vitamin E ve selenyum düzeyleri
Vitamin A, vitamin E and selenium levels in blood and milk sera of cattle infected with F.M.D.
  1. Tez No: 99026
  2. Yazar: SERDAR KIZIL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ARİF ALTINTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Veteriner Hekimliği, Biochemistry, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
91 ÖZET Şap Hastalıklı Sığırlarda Sut ve Kanda Vitamin A, Vitamin £ ve Selenyum Düzeyleri Çalışmada, şap hastalıklı sığırlarda kan ve süt serumu 3-karotin, retinol, selenyum ve a-tokoferol değerlerinin incelenmesi ve bu değerlerin hastalıkla ilişkilerinin ortaya konulması amaçlamıştır. Çalışmada toplam 120 kan serumu ile 22 süt serumu işlenmiş ve söz konusu parametrelerin miktar tayinleri yapılmıştır. P-karotin ve retinol analizleri spektrofotometrik, selenyum analizi fluorofotometrik, a-tokoferol ise kromatografik (HPLC) olarak gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın materyali halk elinde ve devlet işletmelerinde yetiştirilen 0-1 yaşlı ve 1-3 yaşlı hayvanlardan oluşmuştur. Bu hayvanlar cinsiyetlerine, aşılama durumlarına, hasta veya sağlıklı oluşlarına göre gruplandınlmışlardır. Kan ve süt serumlarının biyokimyasal analiz sonuçlan elde edildikten sonra istatistik analizleri yapılmış, istatistik değerlendirmede t testinden yararlanılmıştır. Çalışmada aşağıdaki sonuçlara ulaşılmıştır: 1. Kan ve süt serumlarında selenyum düzeyleri açısından hasta ve sağlıklı hayvanlar arasında önemli bir farklılık bulunamamıştır. 2. Aşılı ve aşısız şap hastası erkek 0-1 yaşlı hayvanlarda serum a-tokoferol (vitamin E) düzeyleri kontrollerdekinden (sağlam) önemli derecede düşük bulunmuştur. 3. Aşısız şap hastası dişi 0-1 yaşlı hayvanlarda ise serum vitamin E düzeyleri sağlamlannkinden önemli derecede yüksek bulunmuştur. Aşılı hasta ve sağlamlar arasında önemli bir fark bulunamamıştır. 4. Bir ve üç yaşlı erkek ve dişi hastalarda serum retinol (vitamin A) değerleri sağlıklı hayvanlardaki değerlerden önemli derecede düşük bulunmuştur. 5. Aşılamanın hasta hayvanlarda süt a-tokoferol değerinde düşüşe neden olduğu saptanmıştır. Anahtar kelimeler : Vitamin A (retinol), vitamin E (tokoferol), selenyum, serum, süt, sığır, şap hastalığı.
Özet (Çeviri)
92 SUMMARY Vitamin A, vitamin £ and selenium levels in blood and milk sera of cattle infected with F.M.D. The aim of the study undertaken was to determine P-carotene, retinol, selenium and a-tocopherol levels in blood and milk sera of cattle infected with F.M.D. V. and to correlate these levels with the disease. In this study 120 blood sera and 22 milk sera were used. 3-carotene and retinol levels were determined by spectrophotometer, selenium levels were determined by flourophotometer, a- tocopherol levels were determined by H.P.L.C. These sera were obtained from 0-1 and 1-3 years old cattle, which were kept in private and state farms. The animals were grouped accordig to their sex, vaccination status and hearty or infection status with F.M.D. The biochemical analysis results of blood and milk sera were analysed statistically and evaluated with the help oft- test. The results can be summarised as fallows: 1. The difference in selenium levels in blood and milk sera obtained from infected and uninfected animals was insignificant. 2. Serum a-tocopherol (vitamin E) levels were significantly low in 0-1 year old animals both in vaccinated and unvaccinated groups compared!» those of control (healthy) groups. 3. Serum vitamin E levels in 0-1 year old unvaccinated female animals infected with F.M.D.V. were significantly high compared to those of uninfected control (healthy) animals. The difference between vaccinated infected and uninfected animals was not significant. 4. Serum retinol (vitamin A) levels in 1-3 year old infected animals were significantly low compared to those determined in healthy animals. 5. It was found that milk a-tocopherol levels were decreased in vaccinated animals. Key words : Vitamin A(retinol), vitamin E (tocopherol), Selenium, sera and milk, cattle, F.M.D.