Behçet hastalığında antioksidan denge ile düşük dansiteli lipoprotein oksidasyonu arasındaki ilişki ve oluşan otoantikorların incelenmesi
The Investigation of relationship between antioxidant status and oxidation of low density lipoprotein, of produced autoantibodies in patients with Behçet's disease
- Tez No: 99024
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ASIM ÖREM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
7. ÖZET Behçet hastalığı, göz, cilt ve nörolojik belirtileri olan, mukokütanöz ülserler, artirit ve kardiyovaskûler sistemi etkilemesi ile bilinen multisistem bozukluğudur. Akut ataklar ve remisyon dönemleri ile karekterize kronik bir inflamasyon tablosu sergiler. Bu süreçte gözlenen doku hasarında, bir çok hastalıkta olduğu gibi antioksidan sistemin enzim aktrvitesinde düşüklük ve serbest radikal seviyesindeki değişikliğin önemli rolü olabilir. Bu etkenlere ilaveten, serum lipid, lipoprotein ve lipid peroksidasyon seviyesindeki değişikliklerinde tabloya eşlik ettiği bildirilmiştir. Okside LDL lipoproteinlerin oksidasyonu sonucu oluşan bir üründür ve bir çok patolojik olayla ilişkilidir. Bu çalışmada plazma okside LDL antikor düzeyi ve bunun antioksidan enzimler, lipid, lipoproteinler ve lipid perokasidayonuyla ilişkisi değerlendirildi. Çalışmamızda 25 Behçet hastası ve 23 sağlıklı gönüllüden kan örnekleri alınarak plazmada lipid ve lipoprotein düzeyleri, antioksidan enzimler (glutatyon peroksidaz (GSH-Px), glutatyon redüktaz (GR)), lipid hidroperoksitleri ve okside LDL antikor (ox-LAB) düzeyleri, eritrositlerde ise süperoksit dismutaz (SOD), GSH-Px, GR ve katalaz (Kat) aktiviteleri tayini yapıldı. Behçet hastalarının eritrosit GSH-px aktiviteleri ve lipid hidroperoksid seviyeleri sağlıkh kişilere göre anlamlı yüksek iken plazma GSH-Px, eritrosit SOD, Kat aktiviteleri anlamlı şekilde düşük olduğu tespit edildi. Eritrosit GR aktiviteleri hafif düşük olmasına rağmen anlamlı değildi. Total kolesterol, LDL-K, Apo B seviyeleri ve lökosit değerleri sağlıklı kişilere göre anlamlı derecede yüksek, HDL-K ve Apo A seviyerleri ise düşük bulundu. Ox-LAB ile total kolesterol, LDL-K, lipid hidroperoksit ve eritrosit SOD değerleri, lipid hidroperoksit ile total kolesterol, LDL-K ve eritrosit SOD değerleri, total kolesterol ile Apo B ve LDL-K, ve LDL-K ile apo B arasında anlamlı korelasyonlar bulundu. Sonuç olarak Behçet hastalığında okside LDL antikor oluşumu ve derecesi üzerine oksidan-antioksidan sistemdeki değişikliklerin etkili olabileceğini ve bu etkileşimde plazma lipid düzeylerininde önemli bir faktör olduğu kanaatine varıldı. Anahtar Kelimeler Behçet Hastalığı, ox LDL antikoru, Antioksidanlar, Lipid Peroksidasyonu.
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY The Investigation of Relationship Between Antioxidant Status and Oxidation of Low Density Lipoprotein, of Produced Autoantibodies In Patients With Behcet's Disease Behcet's disease is a multisystem disorder, which has eye and skin lesions and neurological symptom, known as the syndromes of mucocutanneous ulcers, arthritis and cardiovascularities. It displays a chronic inflammation characterized by acute atacks and remission periods. Decreased enzyme activities of antioxidant system and changed levels of free radicals may have important roles in damage of tissues observing in disease period. In addition to these effects, it has been reported that changes in serum lipid, lipoproteins and lipid peroxidation levels accompany to above results. Oxidized LDL is a product of lipoprotein (LDL) oxidation which is related to many pathological events. In the present study, the levels of oxidized LDL antibodies and their relation with antioxidant enzymes, lipids, lipoproteins and lipid peroxidation were determined. By taking blood samples of the study groups included 25 patients with Behcet's disease and 23 healthy volunteers, their lipids, lipoproteins and lipid hydroperoxide levels and the activities of antioxidant enzymes including glutathione peroxidase (GSH-Px) and glutathione reductase (GR) in plasma, oxidized LDL autoantibodies (ox-LAB) in serum, and also the activities of antioxidant enzymes including superoxide dismutase (SOD), catalase (CAT), GSH-Px and GR in erythrocytes were assayed. It was observed that in patients with Behcet's disease, erythrocyte GSH-Px activities, plasma lipid hydroperoxide and serum ox-LAB levels were significantly higher but erythrocyte SOD, CAT and plasma GSH activities were significantly lower than those healthy subjects groups. More over total cholesterol, LDL-C and apo B levels and leucocytes values were significantly higher but HDL-C and apo B levels were significantly lower in patients when compared to healthy subjects. Significant correlations of ox-LAB with total cholesterol, LDL-C, lipid hydroperoxides and erythrocyte SOD levels; of lipid hydroperoxides with total cholesterol, LDL-C and erythrocyte SOD; of total cholesterol with apo B and of LDL-C with apo B were found. It was concluded that disturbance in oxidant-antioxidant systems may affect the production and degree of ox-LAB production, which may be also affected by plasma lipid parameters. Key word: Behcet's Disease, ox-LDL antibodies, Antioxidants, Lipid Peroxidation.