Çocuğu yoğun bakım ünitesinde yatan annelerin depresyon, anksiyete stres düzeyleri, stresle baş etme durumları, spiritüel iyilik halleri ve cinsel yaşam kaliteleri arasındaki ilişki
The relationship between depression, anxiety, stress levels, coping with stress, spiritual well-being, and sexual quality of life of mothers with children in the intensive care unit
- Tez No: 990395
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK BİLGİÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, çocuğu yoğun bakım ünitesinde yatan annelerin depresyon, anksiyete ve stres düzeyleri, stresle baş etme durumları, spiritüel iyilik halleri ve cinsel yaşam kaliteleri arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma Aralık 2024-Nisan 2025 tarihleri arasında İzmir Şehir Hastanesi Çocuk Yoğun Bakım Ünitesinde çocuğu yatmakta olan 256 anne ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma verileri“ Anne ve Çocuğa Ait Tanıtıcı Özellikler Bilgi Formu”,“Depresyon Anksiyete Stres Ölçeği-21 (DASÖ-21)”,“Stresle Başa Çıkma Tarzları Ölçeği (SBÇTÖ)”, Spiritüel İyi Oluş Ölçeği (SİÖO)“ ve ”Cinsel Yaşam Kalitesi Ölçeği-Kadın (CYKÖ-K)" ile toplanmıştır. Annelerin depresyon, anksiyete ve stres puanları sırasıyla 8,145,57, 6,934,55 ve 6,984,61'dır. Annelerin stresle başa çıkma tarzlarından en fazla kendine güvenli yaklaşım (2,29±0,56), iyimser yaklaşım (2,02±0,58) en az çaresiz/kendini suçlayıcı yaklaşımı (1,53±0,63) kullanmışlardır. Annelerin spiritüel iyilik hali puan ortalaması 124,5±15,15'dır. Cinsel Yaşam Kalitesi Ölçeği puan ortalaması 77,15±21,33'dır. Spearman korelasyon analizleri sonucunda depresyon, anksiyete ve stres düzeyleri ile etkili stresle başa çıkma tarzları, spiritüel iyilik hali ve cinsel yaşam kalitesi arasında negatif; çaresiz/kendini suçlayıcı başa çıkma tarzı ile pozitif yönlü anlamlı ilişkiler saptanmıştır. Etkili stresle başa çıkma tarzları spiritüel iyilik hali ve cinsel yaşam kalitesi ile pozitif ilişkiliyken, çaresiz/kendini suçlayıcı yaklaşım bu değişkenlerle negatif ilişkili bulunmuştur. Cinsel yaşam kalitesinin spiritüel iyilik hali, doğayla uyum ve anomi ile pozitif yönde anlamlı ilişkiler gösterdiği belirlenmiştir (p<0,05). Anneler orta düzey depresyon ve anksiyeteye düşük düzey strese sahiptir. Stresle baş etmede en sık kendine güvenli ve iyimser yaklaşım kullanmaktadırlar. İyi düzeyde spiritüel iyilik haline ve cinsel yaşam kalitesine sahiptirler. Sonuç olarak, yoğun bakımda çocuğu yatan annelerde artan depresyon, anksiyete ve stres düzeylerinin spiritüel iyilik hali ve cinsel yaşam kalitesini olumsuz etkilediği; olumlu stresle başa çıkma tarzlarının ise bu değişkenlerle koruyucu yönde ilişkili olduğu belirlenmiştir. Bu bulgular, yoğun bakım sürecinde annelere yönelik psikolojik ve spiritüel destekleyici girişimlerin planlanmasının gerekliliğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the relationship between depression, anxiety, and stress levels, coping mechanisms, spiritual well-being, and quality of sexual life among mothers whose children are hospitalized in the intensive care unit. The research was conducted between December 2024 and April 2025 with 256 mothers whose children were hospitalized in the Pediatric Intensive Care Unit of Izmir City Hospital. Data were collected using the“Descriptive Characteristics of Mother and Hospitalized Child Information Form”,“Depression Anxiety Stress Scale-21 (DASÖ-21)”,“Coping Styles Scale (SBÇTÖ)”,“Spiritual Well-being Scale (SİÖO)”, and“Sexual Quality of Life Scale-Female (CYKÖ-K)”. Mothers' depression, anxiety, and stress scores were 8,145.57, 6,934.55, and 6,984.61, respectively. The most common coping style among mothers was the self-assured approach (2.29±0.56), followed by the optimistic approach (2.02±0.58), while the least common was the helpless/self-blaming approach (1.53±0.63). The mean spiritual well-being score was 124.5±15.15. The mean Sexual Life Quality Scale score was 77.15±21.33. Spearman correlation analyses revealed significant negative correlations between depression, anxiety, and stress levels and effective coping styles, spiritual well-being, and sexual life quality; and a significant positive correlation with the helpless/self-blaming coping style. Effective stress coping styles were positively correlated with spiritual well-being and quality of sexual life, while a helpless/self-blaming attitude was negatively correlated with these variables. Quality of sexual life was found to have significant positive correlations with spiritual well-being, harmony with nature, and anomie (p<0.05). Mothers exhibited moderate levels of depression and anxiety, and low levels of stress. They most frequently used a self-confident and optimistic approach to coping with stress. They had good levels of spiritual well-being and quality of sexual life. In conclusion, it was determined that increased levels of depression, anxiety, and stress in mothers whose children were in intensive care negatively impacted spiritual well-being and quality of sexual life; while positive stress coping styles were found to be protectively related to these variables. These findings highlight the need for planning psychological and spiritual support interventions for mothers during the intensive care process.