A critical analysis of the ICJ's Qatar v. UAE judgment: A gap in international protection against racial discrimination
Uluslararası Adalet Mahkemesi'nin katar-birleşik Arap Emirlikleri davası kararının eleştirel analizi: Irk ayrımcılığına karşı uluslararası korumada bir açık
  1. Tez No: 990411
  2. Yazar: NAJLAA NASSER A S AL-KHULAIFI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. IŞIL ARAL TÜRKGELDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, 2017 Körfez krizi sırasında Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) Katar vatandaşlarına uyguladığı bir dizi diplomatik ve ekonomik önlemden kaynaklanan Katar - Birleşik Arap Emirlikleri davasındaki Uluslararası Adalet Divanı'nın (UAD) kararını, özellikle de bu davada UAD'nin Irk Ayrımcılığının Her Türünün Ortadan Kaldırılmasına İlişkin Uluslararası Sözleşme'nin (CERD) 1(1) maddesi kapsamındaki ulusal köken yorumunu incelemektedir. UAD'nin, milliyete dayalı ayrımcılığı CERD'nin daha geniş kapsamından dışlayan yorumunun, Sözleşme'nin ırk ayrımcılığını ortadan kaldırma temel amacını yerine getirmedeki etkinliğini nasıl zayıflatabileceğini eleştirel bir şekilde analiz etmektedir. İlk olarak, tez, Sözleşme'nin tasarlanma amacını bağlamlandırmak için CERD'ye ve taslak hazırlama tarihine genel bir bakış sunmaktadır. Ayrıca, kendi çıkarlarına hizmet eden ve kısıtlayıcı yorumlardan kaçınmak için 1(1) maddesinde ulusal köken ve diğer yasaklanmış gerekçelerin yasal bir tanımına duyulan ihtiyacı daha da gösteren yasalar, tüzükler ve davalar üzerinde derinlemesine bir analiz gerçekleştirmiştir. Bu tez, Katar ile Birleşik Arap Emirlikleri arasındaki davanın hukuki ve olgusal arka planını, tarafların iddialarını, mahkemenin geçici tedbirler hakkındaki kararlarını, Birleşik Arap Emirlikleri'nin ön itirazlarını ve mahkemenin yorumunu şekillendiren temel hukuki argümanları da inceliyor. Uluslararası Adalet Divanı'nın ulusal köken konusundaki gerekçelendirmesine odaklanan bu tez, yorumun uluslararası hukukun, özellikle de Avrupa İnsan Hakları ve İklim Değişikliği Anlaşması'nın (CERD) koruyucu amaçlarıyla uyumlu olup olmadığını değerlendiriyor. Tez ayrıca, Uluslararası Adalet Divanı'nın gerekçelendirmesinin, CERD'nin insan hakları boyutuna etki etmeyen kısıtlayıcı ve muhafazakâr bir yaklaşımı yansıttığını savunuyor. Ayrıca, bu yaklaşımın, insan hakları korumasının özünden ziyade muhafazakârlığı tercih eden Uluslararası Adalet Divanı içtihatındaki daha geniş bir eğilimle nasıl tutarlı olduğunu ele alıyor. Son olarak, bu tez, Uluslararası Adalet Divanı tarafından antlaşma yorumuna daha ilerici, insan hakları merkezli bir yaklaşım öneriyor ve özellikle CERD Komitesi olmak üzere Birleşmiş Milletler antlaşma organlarının, Uluslararası Adalet Divanı'nın dar yorumunun bıraktığı koruma açığını kapatmadaki rolünü vurguluyor.
Özet (Çeviri)
The thesis examines the International Court of Justice's (ICJ) judgment in Qatar v. United Arab Emirates (UAE) which arose from series of diplomatic and economic measures imposed by the UAE on Qatari nationals during the 2017 Gulf crisis, specifically the ICJ's interpretation of national origin under Article 1(1) of the International Convention on the Elimination of all forms of Racial Discrimination (CERD) in this case. It critically analyzes how the ICJ's interpretation which excludes nationality-based discrimination from the broader scope of CERD may undermine the Convention's effectiveness in fulfilling its core purpose of eliminating racial discrimination. First, the thesis provides an overview of CERD and its drafting history to contextualize the purpose for which the Convention was designed. It further carried out an in-depth analysis of laws, statute and cases, which further illustrates the need for a legal definition of national origin and other prohibited grounds in Article 1(1) to avoid self-serving and restrictive interpretations. It also explores the legal and factual background of Qatar v. UAE, including the claims of parties, the Court orders on provisional measures, UAE's preliminary objections and key legal arguments that shaped the Court's interpretation. Focusing on the ICJ's reasoning on national origin, this thesis assesses whether the interpretation aligns with the protective aims of international law, specifically CERD. The thesis further argues that the ICJ's reasoning reflects a restrictive and conservative approach that fails to give effect to the human rights dimension of CERD. It further considers how this approach is consistent with a broader trend in ICJ's jurisprudence that favours conservatism over the substance of human right protection. Finally, this thesis recommends a more progressive Human Rights centered approach to treaty interpretation by ICJ and emphasizes the role of United Nations treaty bodies particularly the CERD Committee in closing the protection gap left by the ICJ's narrow interpretation.