A Study on J.D. Salinger's novel The Catcher in the Rye and its two translations
J.D. Salinger'in The Catcher in the Rye romanının iki ayrı çevirisi üzerine bir inceleme
  1. Tez No: 128180
  2. Yazar: GÖKÇE METİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİLİZ ÖZBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mütercim-Tercümanlık, Translation and Interpretation
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mütercim Tercümanlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mütercim Tercümanlık (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Dünyada ve özellikle ülkemizde çeviribilim alanında yürütülen çalışmaların henüz yeterli düzeyde olmadığı bilinen bir gerçektir. Bu çalışmada, bu gerçeğin bilinciyle ve çeviribilim alanında çalışan bilim insanları ve öğrencilere araştırmalarında yeni bir araç sunma amacıyla, Jerome David Salinger'ın The Catcher in the Rye romanı ve romanın iki ayrı çevirisi Skopos kuramında kullanılan çeviri eleştirisi yöntemiyle incelenmiştir. Üç bölümden oluşan çalışmanın ilk bölümünde öncelikle Hans J. Vermeer'in skopos kuramını anlamak için gerekli temel kavramlar betimlenir; ikinci aşamada ise çeviri eleştirisinde öne çıkan kavramlar ele alındıktan sonra, kuramda kullanılan çeviri eleştirisi yönteminde izlenen aşamalar irdelenir. Çalışmanın ikinci bölümünde okur Jerome David Salinger ve kült romanı The Catcher in the Rye hakkında bilgilendirilir.“Erek ve Kaynak Kültürde ve Metinlerde Argo ve Başka Dilsel Unsurlar Üzerine”başlığı altında ise Holden'ın Anglo-Amerikan ve Türk kültürlerindeki dilinin yanısıra erek ve kaynak metinlerdeki dilsel unsurlar da tartışmaya açılır; bu sayede okur, üçüncü bölümde, metinlerin eleştirel analizi kapsamındaki erek-kaynak metinlerin metin içi tutarlıklarının irdelenmesinde karşılaşacağı kavramlardan bazılarının bilgisini edinir. Üçüncü bölümde, metinlerin eleştirel analizi kapsamında öncelikle erek metinlerin işlevlerinin saptanması amaçlanır. Daha sonraki aşama, erek metinlerin iç tutarlıklarının sorgulanması amacıyla metinlerde öne çıkan dilsel unsurların irdelenmesidir. Çalışmanın The Catcher in the Rye'ın da incelendiği ikinci bölümünde kaynak metnin işleviyle ilgili bilgi verildiğinden, kaynak metnin eleştirel analizi kapsamında yalnızca“kaynak metnin metin içi tutarlığı”saptanmaya çalışılır. Üçüncü bölümün son aşamasında, erek ve kaynak metinlerin eleştirel analizi kapsamında elde edilen verilerden yararlanılarak bir karşılaştırmaya gidilir.“Sonuç”bölümünde ise, önsözde betimlenen amaç doğrultusunda, oluşturulan erek metinlerle hedeflenen“skopos”a ulaşılıp ulaşılmadığı ve ne oranda ulaşılabileceği sorgulanır.
Özet (Çeviri)
It is a well-known fact that the studies carried out in the field of translation in the world and especially in our country so far are not adequate. This study is an attempt to present a new tool to academics and students of Translation Studies. To this end Jerome David Salinger's novel The Catcher in the Rye and its two different translations have been analyzed, using the model of translation criticism according to Skopos Theory. In the first chapter of this three-partite study, first the basic concepts necessary to understand Hans J. Vermeer's Skopos Theory are described; then, the levels of the translation criticism of this theory are explained along with the key concepts in translation criticism. In the second chapter of the study, readers are informed about Salinger and his cult novel The Catcher in the Rye. Then, Holden's language in the Anglo- American and the Turkish cultures and the speech elements in the target and source texts are discussed so as to equip the reader with necessary concepts used in the following section. In the third chapter, which concerns the critical analysis of the target and source texts, the function of target texts is discussed. The next step involves the study of speech elements in order to question the intra-textual coherence of the target texts. Since the second chapter of the study gives additional information which aims at clarifying the function of the source text, only the intra-textual coherency of the source text is questioned in this part. In the last part of the third chapter, a comparative analysis is carried out. Finally, the issues as to how far the commissioners and the translators have reached their skopos and whether the skopos is ever reachable are questioned in the conclusion part, parallel to the target described in the introduction. VI