Radio propaganda in Turkey in World War II
İkinci Dünya Savaşı'nda Türkiye'de radyo propagandası
- Tez No: 990420
- Danışmanlar: PROF. DR. EBRU BOYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Türkiye'de İkinci Dünya Savaşı (1939–1945) sırasında radyonun hem propaganda hem de karşı propaganda aracı olarak kullanımını incelemektedir. Çalışma, radyonun bir kitle iletişim aracı olarak Türk devleti tarafından resmi söylemlerin yurt içi ve yurt dışı kamuoyuna aktarılmasında nasıl kullanıldığını ve aynı zamanda Türkiye'nin savaş dönemindeki konumunu ve politikalarını etkilemeyi amaçlayan yabancı propaganda faaliyetlerine karşı koymak için nasıl seferber edildiğini analiz etmektedir. Türkiye savaşın tarafı olarak fiilen çatışmalara katılmamış olsa da, savaşan devletler tarafından yürütülen yoğun propaganda faaliyetlerinin odağında yer almıştır. Radyo yayıncılığı uygulamaları ve devletin enformasyon yönetimine odaklanan bu tez, radyonun Türkiye'nin savaş dönemi tarafsızlığını şekillendirmede, kamusal söylemi kontrol etmede ve çatışma boyunca diplomatik dengenin korunmasında oynadığı stratejik rolü ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the utilisation of radio as a medium of both propaganda and counter-propaganda in Turkey during the Second World War (1939–1945). It analyses how radio, as a form of mass communication, was employed by the Turkish state to disseminate official narratives to domestic and international audiences, while also countering foreign propaganda campaigns aimed at influencing public opinion and undermining Turkey's wartime position and policies. Although Turkey did not participate in the war as a belligerent power, it nevertheless became a focal point of competing propaganda efforts by the warring states. By focusing on radio broadcasting practices and state information management, this study demonstrates the strategic role of radio in shaping Turkey's wartime neutrality, controlling public discourse, and maintaining its diplomatic balance throughout the conflict.