Investigating the development of Technological Pedagogical Content Knowledge (TPACK) of pre-service elementary mathematics teachers through Information and Communication Technologies (ICT) education
Bilgi ve İletişim Teknolojileri (BİT) eğitimiyle ilköğretim matematik öğretmen adaylarının Teknolojik Pedagojik Alan Bilgilerinin (TPAB) gelişiminin incelenmesi
  1. Tez No: 990419
  2. Yazar: CANSU KAYGISIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİDEM AKYÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, ilköğretim matematik öğretmeni adaylarının Bilgi ve İletişim Teknolojileri (BİT) eğitimi sürecinde Teknolojik Pedagojik Alan Bilgilerinin (TPAB) gelişimini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, Ankara'daki bir devlet üniversitesinin İlköğretim Matematik Öğretmenliği programında öğrenim gören sekiz üçüncü sınıf öğretmen adayıyla yürütülmüş ve bütüncül çoklu durum deseni kullanılmıştır. Dörder kişiden oluşan iki grup ayrı birer vaka olarak ele alınmıştır. Öğretmen adayları, 2024–2025 eğitim öğretim yılı bahar döneminde teknoloji destekli bir ders kapsamında dört hafta süren bir BİT araçları eğitimine katılmıştır. Eğitim öncesinde, öğretmen adaylarının matematik öğretiminde teknoloji kullanımına ilişkin deneyimlerini belirlemek amacıyla ön görüşmeler yapılmıştır. Eğitim sonrasında ise öğretmen adaylarından ders planı hazırlamaları istenmiş, bu planlar doğrultusunda mikro öğretim uygulamaları gerçekleştirilmiş ve alınan geri bildirimler doğrultusunda ders planları revize edilmiştir. Görüşme verileri MAXQDA programı kullanılarak betimsel analizle; ders planları ise yedi TPAB bileşenine göre tematik analizle incelenmiştir. Analiz sonuçlarında her iki grupta da pedagojik içerik bilgisi bileşeninin baskın olduğu görülmüştür. Bulgular, TPAB'nin beş gelişim seviyesi (Tanıma, Kabul Etme, Uyarlama, Keşfetme ve İleri Düzeye Taşıma) çerçevesinde yorumlanmıştır. Çalışmadan elde edilen bulgular ilköğretim matematik öğretmen adaylarının süreç boyunca TPAB seviyelerinde anlamlı bir gelişim kaydettiklerini göstermektedir. Her iki grubun da başlangıçta daha çok“Tanıma”ve“Kabul Etme”seviyelerinde olduğu; eğitim, uygulama ve revizyon süreçlerinin ardından her iki grubunda“Keşfetme”seviyesine ulaştığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aims to reveal the development of Technological Pedagogical Content Knowledge (TPACK) of pre-service elementary mathematics teachers during their Information and Communication Technologies (ICT) education. This research was conducted with eight third-year pre-service teachers enrolled in the Elementary Mathematics Education program at a university in Ankara, employing a multiple-case holistic design. Two groups of four pre-service teachers were treated as separate case studies. The pre-service teachers received four weeks of ICT tool education as part of a technology-enhanced course they were taking in the spring semester of the 2024-2025 academic year. Before the education, interviews were conducted to determine the pre-service teachers' experiences regarding the use of technology in mathematics teaching. Following the education, the pre-service teachers were asked to prepare lesson plans, microteaching implementations of the prepared plans were then conducted, and they were encouraged to revise their lesson plans based on the feedback received. Interview data were analyzed descriptively using the MAXQDA program, and lesson plans were analyzed thematically according to the seven TPACK components. The analysis results showed that the pedagogical content knowledge component was dominant in both groups. The findings were interpreted within the framework of the five developmental levels of TPACK (Recognizing, Accepting, Adapting, Exploring, and Advancing). The study's findings indicate that the pre-service elementary mathematics teachers made significant progress in their TPACK levels throughout the process. Both groups initially reached the“Recognizing”and“Accepting”levels; however, after completing the ICT tool education, preparing lesson plans, implementing, and revising processes, both groups progressed to the“Exploring”level.