Rüzgar enerji santrali üretim değerlerinin bulanık mantık yöntemi kullanılarak analiz edilmesi
Analysis of wind power plant production values using fuzzy logic method
  1. Tez No: 990451
  2. Yazar: İREM KALAYCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ OSMAN ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Dünyada artan enerji ihtiyacı, sürdürülebilir ve çevreye duyarlı enerji kaynaklarına olan ilgiyi giderek artırmaktadır. Bu çerçevede rüzgâr enerjisi, hem temiz bir kaynak olması hem de geniş kullanım alanı bulundurması nedeniyle önemli bir araştırma alanı hâline gelmiştir. Rüzgâr enerji santrallerinde üretilen güç, çeşitli bileşen ve şartlara bağlı olarak sürekli değişmektedir. Bu durum üretim değerlerinin doğru bir şekilde analiz edilmesini gerekli kılmaktadır. Bu tez çalışmasında, rüzgâr enerji santraline ait üretim değerleri bulanık mantık yöntemleri kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışmada hem Mamdani hem de Sugeno tabanlı çıkarım yöntemleri değerlendirilmiş, ayrıca ANFIS (Uyarlanabilir Ağ Tabanlı Bulanık Çıkarım Sistemi) yaklaşımıyla üretim tahminleri gerçekleştirilmiştir. Analiz sürecinde, çeşitli etkin faktörlerin tahmin performansına etkisi incelenmiş ve en uygun modellerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Eğitim ve test aşamalarında k-kat çaprazlama yöntemi kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlar, bulanık mantık yöntemlerinin rüzgâr enerjisi üretim değerlerinin analizinde etkili bir yaklaşım sunduğunu göstermektedir. Tahmin performansı üzerinde etkili olan parametrelerin etkileri değerlendirilmesiyle başarı seviyesi yüksek üretim değerlerinin tahmin edilebileceği ortaya konmuştur. Böylece sistem performansına dair daha yorumlanabilir sonuçlar elde edilmiştir. Aynı zamanda santral işletmecilerinin üretim planlaması, bakım süreçleri ve genel performans yönetimine ilişkin daha sağlıklı kararlar almasına da katkı sağlanabilir.
Özet (Çeviri)
The increasing global demand for energy has heightened interest in sustainable and environmentally friendly energy sources. In this context, wind energy has become an important research area, as it is a clean resource and offers a wide range of applications. The power generated in wind farms varies continuously depending on various components and conditions, which makes accurate analysis of production values essential. In this thesis, the production values of a wind farm were analyzed using fuzzy logic methods. Both Mamdani and Sugeno inference approaches were evaluated, and production forecasts were also carried out using the ANFIS (Adaptive Network-Based Fuzzy Inference System) method. During the analysis process, the influence of various effective factors on prediction performance was examined, with the aim of identifying the most suitable models. A k-fold cross-validation approach was used in the training and testing stages. The obtained results indicate that fuzzy logic methods provide an effective approach for analyzing wind energy production values. By evaluating the effects of parameters influencing prediction performance, it has been demonstrated that production values can be estimated with high accuracy. In this way, more interpretable insights into system performance were achieved. Additionally, the findings may support wind farm operators in making more informed decisions regarding production planning, maintenance processes, and overall performance management.