Pozitif olmayan eğrilikli uzaylarda geodezik konveks fonksiyonlar için integral eşitsizlikleri
Integral inequalities for geodesic convex functions in nonpositive curvature spaces
  1. Tez No: 990458
  2. Yazar: ESRA TOPUZ SAĞKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESİP AKTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tezde, pozitif olmayan eğrilikli uzaylarında Hermite-Hadamard Eşitsizliği'nin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu doğrultuda, öncelikle global pozitif olmayan eğrilikli uzayının (NPC) tanımı yapılmıştır. İkinci olarak, söz konusu uzayda Hermite-Hadamard eşitsizliğinin ifadesi verilmiş ve ispatı gerçekleştirilmiştir. Üçüncü aşamada, bu uzay çerçevesinde çeşitli eşitsizlikler elde edilmiştir. Çalışmanın son bölümünde ise konuya ilişkin bazı uygulama örnekleri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the Hermite-Hadamard Inequality in non-positively curved spaces is investigated. To this end, the definition of a global non-positively curved (NPC) space is first presented. Secondly, the HermiteHadamard inequality in this space is stated and proven. Thirdly, various inequalities are established within the framework of this space. Finally, several applications related to the subject are provided.