Metabolik sendrom, trigliserit-glukoz indeksi ve evde sağlıklı beslenme arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between metabolic syndrome, triglyceride-glucose index and healthy eating at home
  1. Tez No: 990457
  2. Yazar: AFRA ASLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN HÜSEYİN AVCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Metabolik sendrom, insülin direnci, dislipidemi, obezite ve hipertansiyon gibi birbiriyle ilişkili metabolik bozuklukların bir arada bulunduğu, kardiyovasküler hastalıklar ve tip 2 diyabetes mellitus gelişimi açısından yüksek risk oluşturan önemli bir klinik tablodur. İnsülin direnci, metabolik sendromun temel patofizyolojik mekanizmalarından biri olup erken dönemde saptanması hastalıkların önlenmesi açısından kritik öneme sahiptir. Bu çalışmada, Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı'na başvuran bireylerde metabolik sendrom, Trigliserit-Glukoz (TyG) indeksi ve evde sağlıklı beslenme davranışları arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu tanımlayıcı, kesitsel ve retrospektif çalışma, Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Klinik Araştırmalar Etik Kurulu onayı alındıktan sonra yürütülmüştür. Çalışmaya 01.09.2025–01.12.2025 tarihleri arasında aile hekimliği birimlerine başvuran toplam 403 birey dahil edilmiştir. Katılımcıların demografik verileri, klinik özellikleri ve laboratuvar bulguları hastane bilgi sistemi üzerinden elde edilmiştir. TyG indeksi, açlık trigliserit ve açlık glukoz değerleri kullanılarak hesaplanmıştır. Evde sağlıklı beslenme davranışları, yapılandırılmış“Evde Sağlıklı Beslenme Ölçeği”ile değerlendirilmiştir. Verilerin istatistiksel analizi IBM SPSS Statistics 25 programı kullanılarak yapılmış, istatistiksel anlamlılık düzeyi p<0,05 olarak kabul edilmiştir. Bulgular: Çalışmada TyG indeksi ile metabolik sendrom bileşenleri arasında anlamlı ilişkiler saptanmıştır. TyG indeksi; yaş, vücut kitle indeksi, açlık glukozu, HbA1c, trigliserit düzeyleri ve kan basıncı değerleri ile pozitif yönde anlamlı korelasyon göstermiştir. Metabolik sendromu olan bireylerde TyG indeksi anlamlı düzeyde daha yüksek bulunmuştur. Evde sağlıklı beslenme puanları arttıkça TyG indeksi değerlerinin azaldığı ve sağlıklı beslenme davranışlarının metabolik risk üzerinde koruyucu etki gösterdiği belirlenmiştir. Çoklu doğrusal regresyon analizinde, evde sağlıklı beslenme puanı TyG indeksini bağımsız olarak yordayan önemli faktörlerden biri olarak saptanmıştır. Sonuç: Bu çalışma, TyG indeksinin metabolik sendrom ve kardiyometabolik riskin değerlendirilmesinde pratik, düşük maliyetli ve kolay uygulanabilir bir biyobelirteç olduğunu göstermektedir. Evde sağlıklı beslenme davranışlarının TyG indeksi ve metabolik risk üzerinde olumlu etkileri olduğu görülmüştür. Birinci basamak sağlık hizmetlerinde TyG indeksinin rutin değerlendirmelere eklenmesi ve sağlıklı beslenme alışkanlıklarının teşvik edilmesi, metabolik sendrom ve ilişkili kronik hastalıkların erken tanı ve önlenmesine katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: Metabolic syndrome is an important clinical condition characterized by the coexistence of interrelated metabolic disorders such as insulin resistance, dyslipidemia, obesity, and hypertension, and it poses a high risk for the development of cardiovascular diseases and type 2 diabetes mellitus. Insulin resistance is one of the main pathophysiological mechanisms underlying metabolic syndrome, and its early detection is critical for disease prevention. The aim of this study was to evaluate the relationship between metabolic syndrome, the triglyceride–glucose (TyG) index, and healthy eating behaviors at home among individuals attending the Department of Family Medicine at Akdeniz University Faculty of Medicine. Materials and Methods: This descriptive, cross-sectional, and retrospective study was conducted after obtaining approval from the Akdeniz University Faculty of Medicine Clinical Research Ethics Committee. A total of 403 individuals who attended family medicine units between 01.09.2025 and 01.12.2025 were included in the study. Demographic characteristics, clinical data, and laboratory findings of the participants were obtained from the hospital information system. The TyG index was calculated using fasting triglyceride and fasting glucose levels. Healthy eating behaviors at home were assessed using a structured“Home Healthy Eating Scale.”Statistical analyses were performed using IBM SPSS Statistics 25 software, and a p-value <0.05 was considered statistically significant. Results: Significant associations were found between the TyG index and components of metabolic syndrome. The TyG index showed significant positive correlations with age, body mass index, fasting glucose, HbA1c, triglyceride levels, and blood pressure values. Individuals with metabolic syndrome had significantly higher TyG index values. As home healthy eating scores increased, TyG index values decreased, indicating a protective effect of healthy dietary behaviors on metabolic risk. In multiple linear regression analysis, the home healthy eating score was identified as an independent predictor of the TyG index. Conclusion: This study demonstrates that the TyG index is a practical, low-cost, and easily applicable biomarker for assessing metabolic syndrome and cardiometabolic risk. Healthy eating behaviors at home were shown to have a favorable effect on the TyG index and metabolic risk. Incorporating the TyG index into routine assessments in primary care settings and promoting healthy eating habits may contribute to the early diagnosis and prevention of metabolic syndrome and related chronic diseases.