CO2 pnömoperitoneumunun kolon kanseri gelişimine etkisi
The Effect of CO2 pneumoperitoneum on the development of colon carcinoma
  1. Tez No: 99046
  2. Yazar: TOLGA BALKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. METİN ERTEM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, Onkoloji, General Surgery, Oncology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
ÖZET CO2 Pnömoperitonunun Primer Kolon Tümörü Gelişimine Etkisi Laparoskopik cerrahinin yaygın kullanımıyla, tümör gelişimi üzerine olan etkisi de araştırma konusu haline gelmiştir. Bu deneysel çalışmada C02 pnömoperitonunun in vivo kolon kanseri gelişimi üzerine etkisi histopatolojik olarak araştırılmıştır. Çalışmada 40 Wistar-Albino erkek sıçan 3 gruba ayrılmıştır. Tüm sıçanlara 6 hafta boyunca haftada bir kez olmak üzere 15 mg/kg dozunda subkutan azoksimetan enjeksiyonu yapılmış, 1. gruba (n=15) 6. haftada 8 mmHg basınçlı 20 dk süreli CO2 pnömoperitemu uygulanmıştır. 2. gruba (n=15) ayrı seansta ksefoidden pubise uzanan laparotomi yapılarak 20 dk. sonra kapatılmıştır. 3. gruba (n=10) herhangi bir girişimde bulunulmamıştır. Doz başlangıcından 30 hafta sonra tüm gruplar sakrifiye edilerek sol kolon ve sigmoid kolon materyalleri hızla patolojik olarak incelenmiştir. Sıçanlardaki kolon kanser gelişiminin 1. ve 2. grupta kontrol grubuna göre daha ileri evrede olduğu görülmüştür. Pnömoperiton ve laparotomi grubu arasında ise istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır. Elde edilen sonuçlara göre, C02 pnömoperitonunun gelişmekte olan serozayı aşmamış in vivo kolon kanseri gelişimine etkisi laparotomiden farklı değildir. 44
Özet (Çeviri)
8. İNGİLİZCE ÖZET (SUMMARY) The effect of C02 pneumoperitoneum on the development of primary colon carcinoma With the extensive use of laparoscopic surgery, its effects on tumor development have become a subject of interest. In this experimental study, the effect of CO2 pneumoperitoneum on the development of colon cancer has been investigated histopathologically. In the study 40 Wistar Albino male rats were divided into 3 groups. All rats were given subcutaneous azoxymethane injection with a dose of 15 mg/kg once each month for 6 weeks. To the first group (n=15) CO2 pneumoperitoneum was performed for 20 minutes with a pressure of 8mmHg on the 6th week. To the second group (n=15), laparotomy form xefoid to pubis was performed and closed after 20 minutes. To the third group (n=10) no surgical operation was performed. 30 weeks after beginning the dose all groups were sacrified and samples from left colon and sigmoid were rapidly examined histopathologically. The development of colon cancer in rats were observed to be in a more advanced stage in first and second groups compared to controls. No statistically significant difference was found between pneumoperitoneum and laparotomy groups. According to the results obtained it can be concluded that the effect of CO2 pneumoperitoneum on the development of in vivo colon cancers not different from laparotomy. _ ????»?«HUM «??IIHIH ?' ' ?ftCJ ? ?? - ?HUH I II ? ? -**" 45