Laparoskopik girişimlerde pnömoperitonyum sırasındaki pozisyon değişikliklerinin solunum mekaniği ve hemodinami üzerine etkisi
Effects of pneumoperitonium and position changes on the mechanical characteristics of respiratory system and hemodynamic system
- Tez No: 99349
- Danışmanlar: PROF.DR. YILDIZ KÖSE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Çalışmamızda, laparoskopik kolesistektomi esnasında oluşturulan CO2 pnömoperitonyumunun değişik hasta pozisyonlarında solunum mekaniği, hemodinamik sistem ve arter kan gazlan üzerindeki etkisini incelemeyi amaçladık. Çalışmaya ASA sınıflamasına göre I - II guplannda, 50 hasta dahil edildi. Hastalara elektif laparoskopik kolesistektomi ameliyatı uygulandı. Hastalara ailen testi uygulandıktan sonra, lokal anestezi ile radial arter kanülü yerleştirildi. Bütün hastalara standart genel anestezi uygulandı. Tidal volüm lOml/kg, frekans 12/dk olacak şekilde mekanik ventilasyon uygulandı. Ventilasyon parametreleri çalışma süresince sabit tutuldu. Anestezi idamesinde % 1 izofloran, %50 Oksijen ve %50 hava karışımı kullanıldı. Intraabdominal basmç operasyon süresince 12 mmHg üzerine çıkarılmadı. Ventrak solunum mekanik cihazı ile; Dakika volüm, ekspirasyon volümü, hava yolu direnci, dinamik akciğer kompliyansı, tepe inspiratuar havayolu basmcı ve akciğer iş yükü değerlerinin ölçümleri şu dönemlerde yapıldı; Anestezi indüksiyonu sonrası(A), pnömoperitonyum oluşturulduktan 10 dakika sonra(B), pnömoperitonyumdan 20 dakika sonra, 15° başaşağı (Trendelenburg) pozisyonunda(C), pnömoperitonyumdan 30 dakika sonra, 15° başyukan (Fowler) pozisyonda(D), pnömoperitonyum bitiminden hemen sonra, sırtüstü pozisyonda (Erken desuflasyon dönemi )(E), Pnömoperitonyumun bitiminden 10 dakika sonra, (Geç desuflasyon dönemi)(F) îndüksiyon öncesi dönemde ve solunum mekaniği değerlerinin kaydedildiği dönemlerde eş zamanlı olarak arter kan gazı örnekleri alındı ve kalp atım hızı, arter basınçları (SAB,DAB,OAB), EtCCfe ve Sp02 kaydedildi. Elde edilen verilerin istatistiksel analizinde ANOVA Repeated measures analysis, Tukey - Kramer multiple compariasons testleri kullanıldı. Değerler ortalama ± standart sapma olarak verildi. P< 0.05 değerleri istatistiksel olarak anlamlı kabul edildi. Çalışmamızda pnömoperitonyum başlangıcından itibaren PaCOı artarken, pH azaldı. Başyukan pozisyonda bu değişimin derecesi azalma gösterdi. HCCVta belirgin değişiklik olmaması sonucu pH'taki azalmanın solunumsal olduğunu görüşüne vardık. Pnömoperitoyum sonrası sırtüstü dönemde dakika volüm, ekspirasyon volümü ve kompliyansta azalma, hava yolu direncinde, tepe havayolu basmcmda ve 60solunum işinde artma oldu. Bu değişimlerin hepsi istatistiksel olarak anlamlıydı (P0.05). Dinamik komplryans azalmış, hava yolu direnci, tepe havayolu basmcı ve solunum işi artmış olarak bulundu. Bu değişimlerin hepsi istatistiksel olarak anlamlı olarak tesbit edildi(P0.05). Erken desuflasyon döneminde dinamik komplryans artmış, solunum işi, hava yolu direnci ve tepe havayolu basmcı azalmış olarak bulundu. Tüm bu değerler istatistiksel olarak anlamlı değişiklikleri ifade ediyordu (P0.05). Başyukan pozisyondaki arter basmç değerleri, hem sırtüstü pozisyon hemde başaşağı pozisyondaki arter basmç değerlerine göre anlamlı azalma gösterdi (PO.05). Kalp atım hızında tüm dönemler arasında anlamlı değişiklik görülmedi (P>0.05). Laparoskopik girişimlerde başyukan pozisyon incelediğimiz diğer pozisyonlara göre solunum ve hemodinamiği daha az etkiledi. Arteriyal hiperkarbinin nedeni sadece transperitoneal CCfe absorpşjyonu olmayabilir. ^Dinamik akciğer kompliansının azalması ve yetersiz yentilasyon, CO2 atılımım değiştirebilir. Pnömoperitonyumun solunumsal etkilerini ve CO2 seviyesini belirtmek için âiter kan gazı değerleri ile birlikte, solunum mekaniğinin de izlenmesinin yararlı olabileceği fikrindeyiz. 61
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of this study was to assess the effects of pneumoperitoneum due to CO2 insufflation on the mechanical characteristics of the respiratory system, hemodynamic system and arterial blood gases during laparoscopic cholecystectomy. We studied 50 ASA physical status I or II patients scheduled for elective laparoscopic cholecystectomy. After the Allen test, a radial artery cannula inserted to patients with local anesthesia. All patients had standart general anesthesia. Tidal volume was set at 10 ml/kg, with a rate of 12 breaths/minute. This was maintaned throughout the study period. General anesthesia was maintened with 1% of MAC isoflurane and 50% of oxygen/air mixture. Intraabdominal pressure was maintaned at 12 mmHg during the operation. Minute volume, expiratory tidal volume, airway resistance, dynamic lung compliance, peak inspiratory pressure and work of breathing were measured in following periods with Ventrak respiratory mechanics monitoring system; After induction of anesthesia (A), at 10 minutes after peritoneal insufflation (B), 20 min. after pneumoperitoneum in head down position (15° ) C, after 30 min. in head up position (15° ) D, after desufflation (E), after 10 min. desufflation (F,late desufflation period). Blood gas samples were analysed and heart rate, arterial pressures, EtCOa, SpC>2 were recorded simultaniously before the induction and during the recording of respiratory mechanics. This results analysed statistically with the method of ANOVA Repeated measures analysis, Tukey - Kramer multiple compariasons tests. From the begining of the study PaCC>2 increased and pH decreased. The degree of this alteration decreased in head position. There were not significant alterations of HCO3 level. We agreed that decreased pH was related with the respiratory factors. Minute volume, expiratory tidal volume and compliance were decreased, airway resistance, peak inspiratory pressure and work of breathing increased after the pneumoperitoneum in supine position. All this alterations were statistically significant(P0.05). The dynamic compliance decreased, £T>airway resistance, peak inspiratory pressure and work of breathing increased. All this alterations were statistically significant(P0.05). Dynamic compliance increased airway resistance, peak inspiratory pressure and work of breathing decreased during the early period of desufflation. All were statistically significant(P0.05). Arterial blood pressure decreased significantly in head up position compared with the head down position and supine position (P0.05). The effect of the head up position on respiratory system and the hemodynamics, were lesser than the other's. Hypercarbia may not only due to absorption of CO2 via the peritoneum, decreased lung compliance and insufficient ventilation may alter excresion of C02. We agreed that arterial blood gases and respiratory mechanics should be observed together to assess the respiratory effects of pneumoperitoneum and CÜ2. 63