Hemşirelerin mesleki gelişimlerinde sosyal medya uygulamalarının etkisi ölçeği'nin geliştirilmesi ve psikometrik özelliklerinin değerlendirilmesi
Development and psychometric validation of a scale to measure the impact of social media applications on nurses' professional development
- Tez No: 990527
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEZER AVCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
Özet
Giriş ve amaç: Sosyal medya (SM) ve iletişim teknolojilerindeki hızlı gelişmeler, bireylerin günlük yaşam alışkanlıklarını olduğu kadar mesleki gelişim süreçlerini de derinden etkilemektedir. Hemşirelik mesleği, bilgiye erişimin hızla değiştiği bu süreçte mesleki gelişimi sürdürmek zorunda olan dinamik bir sağlık disiplinidir. Hem bilgi paylaşımı hem de mesleki iletişim açısından hemşireler için stratejik bir platform haline gelen sosyal medya ile ilgili hemşirelerin SM kullanımının mesleki gelişimlerine etkisini bütüncül şekilde değerlendiren geçerli ve güvenilir bir ölçme aracı bulunmamaktadır. Bu çalışmanın amacı, hemşirelerin mesleki gelişimlerinde SM uygulamalarının etkisini ölçmeye yönelik yeni bir ölçek geliştirmek ve bu ölçeğin psikometrik özelliklerini değerlendirmektir. Gereç ve yöntem: Çalışmanın örneklemini Araştırma Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi (KSÜ-SUAH) ve Kahramanmaraş İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde bulunan hastanelerde çalışan 547 hemşire oluşturmuştur. Veriler Kasım 2024-Nisan 2025 tarihleri arasında toplanmıştır. Ölçeğin kapsam geçerliliği, 11 uzmanın görüşüne başvurularak değerlendirilmiştir. Verilerin analizinde sayı/yüzde, t testi, korelasyon analizi, Cronbach Alfa katsayısı, McDonald's Omega katsayısı, faktör analizi, split-half ve test tekrar test yöntemleri kullanılmıştır. Bulgular: Ölçeğin Cronbach α güvenirlik değeri .97, McDonald's Omega katsayısı .988'dir. Madde-toplam puan korelasyonları .503 ile .848 arasında değer almaktadırlar (p < .001). Ölçeğin zamana göre değişmezliğini saptamak için yapılan test-tekrar test ölçüm puan ortalamaları arasında fark bulunmamıştır (p > .05). Açımlayıcı faktör analizi ölçeğin, toplam varyansın %70.03'ünü açıkladığını göstermektedir. Doğrulayıcı faktör analizinde ölçeğin faktör yükleri .76 ile .94 arasında ve GFI, NFI, NNFI, IFI, CFI > .90, SRMR < .080 bulunmuştur. Sonuç: Analizlerin literatür taranarak değerlendirilmesi sonucunda 5'li likert tipinde, ters madde bulunmayan, 25 madde ve 4 alt boyuttan oluşan“Hemşirelerin Mesleki Gelişimlerinde SM Uygulamalarının Etkisi Ölçeği”nin yüksek bir güvenirliğe ve geçerliliğe sahip olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction & purpose: The rapid changes in social media (SM) and communication technology are significantly influencing not only the living habits of individuals but also the process of professionals' development. The profession of nursing is one of the rapidly evolving health sciences that has to continue its professional development in this process of rapid change in the availability of information. There is no valid and reliable scale that comprehensively measures the impact of social media usage by nurses, which has been proven as an effective platform by nurses in terms of information as well as communication, on professional development. The purpose of this study is to establish a new scale that measures the impact of SM applications on the development of nurses' profession and analyze the results to determine the properties of the scale. Materials & methods: The population of this study included 547 nurses working in the Kahramanmaraş Sütçü İmam University Health Application and Research Hospital (KSÜ-SUAH) Hospitals affiliated with the Kahramanmaraş Provincial Health Directorate. The data collection process took place in November 2024 and April 2025. The content analysis of the scale has been made by 11 different professionals. The results of data analysis were obtained from techniques such as frequency, percentage, t-test, correlation analysis, Cronbach's alpha reliability analysis, McDonald's omega coefficient, factor analysis, and test-retest. Results: The Cronbach's alpha reliability value of the scale is .97, while McDonald's omega coefficient is .988. The results of correlation analysis show that there is no difference between scores of test and retest measurements and that the average scores are equal (p > .05). The results of exploratory factor analysis show that the scale covers 70.03% of the total data. Results of CFA show that all factors are well-adjusted as they have GFI, NFI, NNFI, & IFV > .90 & SRMR < .080. Conclusion: Based on the results of this study, it can be concluded that after considering different papers about scale development & data analysis results, the“Scale on the Effect of SM Applications on Nurses' Professionals' Development”developed by this study with 25 items & 4 factors that are measured by 5-point likert scaling & consists of no reversed items is reliable & valid.