From revolution to resilience: A critical analysis into Sudan's post-Arab Spring crisis with a lens on human security and migration dynamics, 2011-2023
Devrimden dirence: Sudan'ın Arap Baharı sonrası krizine insan güvenliği ve göç dinamikleri bağlamında eleştirel bir analiz, 2011-2023
  1. Tez No: 990528
  2. Yazar: NOUR ELHOUDA KHADRAOUI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT JANE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
Özet
Sudan Cumhuriyeti, sömürgecilikten bağımsızlığa, ardından bir dizi askeri darbe ve iç savaşa kadar zengin, karmaşık ve olaylarla dolu bir tarih yaşamıştır. Sonuç olarak, Sudan halkı birçok önemli olay sonucu derin dönüşümler yaşamıştır. Bunlardan en sonuncusu, Sudan'da yeni bir dönemin başlangıcını işaret eden, devrik diktatör Ömer el-Beşir'in 30 yıllık iktidarının düşüşüdür. Bu çalışma, öncelikle Aralık 2018'de Sudan'ın Arap Baharı protestoları bağlamında el-Beşir'in devrilmesinin sonuçlarını analiz etmeyi ve devrimin ciddi insani ve sınır ötesi sonuçlarına odaklanmayı amaçlamaktadır. Başka bir deyişle, mevcut çalışma Sudan'daki mevcut durumu ortaya koymayı hedeflemektedir. Sudan'ın tarihsel gelişimini göz önünde bulundurarak, araştırma devam eden krizi bağlamlandırmak ve yorumlamak için hem Insan Güvenliği Yaklaşımını hem de Push-Pull Göç Teorisi'ni uygulamaktadır. Bu teoriler bir arada, Sudan'daki krizin hem Sudan halkı hem de çevresindeki bölge üzerindeki çok boyutlu etkilerinin kapsamlı bir açıklamasını sunmaktadır. Sonuç olarak, Sudan krizi yalnızca milyonlarca zorunlu göçmenin hayatına değil, aynı zamanda komşu ülkelerin istikrarına ve güvenliğine de ciddi bir tehdit oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Republic of Sudan has experienced a rich, complex, and eventful history, from colonialism to independence, followed by a series of military coups and civil wars. As a result, the Sudanese populace has undergone profound transformations through numerous pivotal events. The most recent of these was the fall of the 30-year rule of the deposed dictator, Omar al-Bashir, which marked the beginning of a new era in Sudan. This study primarily aims to analyze the fallout of al-Bashir's ousting in the context of Sudan's late Arab Spring protests in December 2018, focusing on the severe humanitarian and cross-border consequences of the revolution. In other words, the present work seeks to elucidate the current situation in Sudan. By reflecting on Sudan's historical trajectory, the research applies both the Human Security Approach and the Push-Pull Migration Theory to contextualize and interpret the ongoing crisis. Together, these theories provide a comprehensive explanation of the crisis in Sudan and its multi-dimensional impacts on both the Sudanese populace and the surrounding region. Ultimately, the Sudanese crisis poses a significant threat not only to the lives of millions of forced migrants but also to the stability and security of adjacent countries.