CDK4/6 inhibisyonunun glioblastoma T98 hücre soyunda ribozomal protein RPL22L1 ve FAU genlerinin ekspresyonu üzerine etkisi
The effect of CDK4/6 inhibition on the expression of ribosomal protein RPL22L1 and FAU genes in the glioblastoma T98 cell line
  1. Tez No: 990541
  2. Yazar: PELİN SÜNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELEK ÖZTÜRK SEZGİN, PROF. DR. FATMA KAYA DAĞISTANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Bilim Dalı
Özet
Agresif bir seyir izleyen malign primer beyin tümörü olan Glioblastoma (GBM) kötü prognoza sahiptir. Hastalığın tedavisinde hala tam başarı yoktur. GBM'de de sağlıklı hücrelere kıyasla oldukça aktif ve hızlı ribozom biyogenezi görülmektedir. Ribozom biyogenezinin düzenlenmesinde hücre döngüsü kontrol proteinlerinin rolü vardır. Ribozomal protein RPL22L1 aşırı ekspresyonu agresif fenotiplerin ortaya çıkmasından sorumlu tutulur ve yeni bir onkogen adayı olarak ileri sürülür. RPL22L1'in hücre proliferasyonu, invazyonu ve migrasyonunda rol aldığı, GBM'de kötü prognozla ilişkili olduğu ileri sürülmüştür. Pro-apoptotik olduğu ifade edilen FAU proteininin STRING veri tabanında RPL22L1 ile ko-eksprese olduğu gösterilmektedir. Ribozom biyogenez kontrolünün kanserde potansiyel bir tedavi olabileceği konusunda yeni stratejiler geliştirilmektedir. RPL22L1 ile FAU'nun olası bu ilişkisinin GBM patolojisindeki ortak rolleri hakkında bilgi yoktur. Bu çalışmada U87 ve T98G hücre hatlarında, yeni nesil bir CDK4/6 inhibitörü olan Ribociclib'in RPL22L1 ve FAU üzerindeki etkileri ile dirençli GBM'deki güçlü antitümör özelliğinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu çalışmada, U87 ve T98G hücre hatlarına uygulanan Ribociclib uygulamasının her iki hücre soyunda da hücre canlılığı üzerine etkili olduğu belirgin olarak tespit edildi. Yara iyileşmesi analizi T98G'in U87 hücre hatlarına kıyasla Ribociclib'ten daha çok etkilendiğini gösterdi. Sonuçlarımız GBM'de Ribociclib'in, ribozomal biyogenezde aktif rolü olan RPL22L1 ile FAU proteinlerinin olası gen ekspresyonlarının değişimine neden olarak ve/veya farklı hücresel proteinlerle etkileşime girerek etkili doğrudan veya dolaylı yoldan antikanserojen etkiye sahip olabileceğinin ön bulguları elde edildi. Daha ileri çalışmalar ile bu bulguların desteklenmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Glioblastoma (GBM), an aggressive primary brain tumour, has a poor prognosis. There is still no complete cure for the disease. In GBM, ribosomal biogenesis is observed to be quite active and rapid compared to healthy cells. Cell cycle control proteins play a role in the regulation of ribosomal biogenesis. Overexpression of the ribosomal protein RPL22L1 is implicated in the emergence of aggressive phenotypes and is proposed as a new oncogene candidate. It has been suggested that RPL22L1 plays a role in cell proliferation, invasion, and migration and is associated with poor prognosis in GBM. The FAU protein, which is reported to be proapoptotic, is shown to be co-expressed with RPL22L1 in the STRING database. New strategies are being developed regarding the potential of ribosomal biogenesis control as a treatment in cancer. There is no information on the possible roles of RPL22L1 and FAU in GBM pathology. This study aimed to investigate the effects of Ribociclib, a new-generation CDK4/6 inhibitor, on RPL22L1 and FAU in U87 and T98G cell lines and its potent antitumour activity in resistant GBM. In this study, it was clearly determined that Ribociclib treatment applied to both U87 and T98G cell lines had an effect on cell viability in both cell lines. Wound healing analysis showed that T98G was more affected by Ribociclib compared to U87 cell lines. Our results obtained preliminary findings that Ribociclib may have a direct or indirect anticancer effect in GBM by causing changes in the possible gene expression of RPL22L1 and FAU proteins, which play an active role in ribosomal biogenesis, and/or by interacting with different cellular proteins. Further studies are required to support these findings.