Kolorektal kanserlerde p53 Geni'nin prognostik değeri
  1. Tez No: 99057
  2. Yazar: KAMİL KÖSE
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET İLHAN YILDIRGAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, Onkoloji, General Surgery, Oncology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
I.ÖZET AMAÇ:Kolorektal karsinomlarda p53 onkoprotein ekspresyonunun immunohistokimyasal yöntemlerle sıklığının tespiti, p53 aşırı ekspresyonunun kolorektal kanser üzerine etkili olduğu bilinen diğer prognostik faktörler ile (evre, histopatolojik tanı, yaş, cinsiyet, tümör lokal izasyonu) arasındaki ilişkiyi incelemek; lokonegionel nüks ve yaşam süresi üzerine olan etkisini değerlendirmek; bu bilgiler ile p53 mutasyonlarının, klinik gidiş ile ilişkisini aydınlatmaktır. METOD:Kolorektal karsinomlu 56 hastanın formalinde fikse edilmiş, parafine gömülü tümörlü dokuları üzerinde immunohistokimyasal yöntemle p53 onkoprotein ekspresyonları incelendi. p53 onkoprotein ekspresyonları ile evre, histopatolojik tanı, yaş, cinsiyet, tümör lokalizasyonu karşılaştırılmaları yapıldı; lokoregional nüks ve yaşam süresi üzerine önemi araştırıldı. BULGULARrEllialtı olgunun 13'ü evre I, 29'u evre II, 10'u evre III ve 4'ü evre IV idi. Ortalama yaş 49,62 £14,86, ortalama takip süresi 27,47|17,92 fdi. Ellialtı olgudan 24'ünde (%42,85) nükleer p53 boyanması görüldü.
Özet (Çeviri)
I1.SU M MARY OBJECTİVE:To determine the frequency of p53 oncoprotein expression in colorectal carcinomas by means of immunohistochemistrical methods; to analyze the relation between p53 excessive expression and other prognostic factors which are known to have influence on colorectal cancer; and to evaluate its influence on locoregional recurrence and survival. METHOD:p53 oncoprotein expressions have been analyzed on formaline fixed, parafine embedded samples of 56 patients with colorectal carcinoma with immunohistochemistrical method. We have made the comparisons of stage, histopatologic diagnosis, age, sex, tumor localizations and p53 oncoprotein expressions; we have also examined its significance in locoregional recurrence and life period. FINDINGS:Of the 56 patients, 13 were stage I, 29 stage II, 10 stage III and 4 stage IV. Their average age was 49,62±14,86 and the average follow-up period was 27,47+17,92 month. In 24 of the 56 patients (42,85%) had nuclear p53 painting.