Soğuk savaş döneminde bir propaganda aracı olarak spor
Sports as a propaganda tool during the cold war
- Tez No: 990578
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERYEM GÜLER YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Tarih, Sports, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Topkapı Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Sovyetler Birliği ile Amerika Birleşik Devletleri arasında, Batı dünyası özelinde yaşanan ve 1991 yılında Sovyetler Birliği'nin dağılması sonrası Soğuk Savaş döneminin, spor alanına yansımalarını incelemeyi amaçlamaktadır. Soğuk Savaş döneminde propagandaların en dikkat çeken örneklerinden biri spordur. Spor bu dönemde çok önemli yer tutmuştur. Özellikle takım sporları ve ülke temsili gibi unsurlar, geniş kitleleri etkileyerek siyasal mesajların dolaşıma girmesini kolaylaştırmaktadır. Teorilere göre, uluslararası güç dengeleri merkezî sistemler ve çeşitli alt sistemler arasında asimetrik bir şekilde dağılmıştır. Bu dengesizlik durumlarında, klasik diplomatik yöntemlerin yetersiz kaldığı zamanlarda spor, alternatif bir diplomatik araç olarak kullanılmaktadır. Araştırmada nitel araştırma yöntemi benimsenmiş olup, düşünce, tutum ve deneyimlerin tarihsel bağlamda analizine olanak tanıyan literatür taraması esas alınmıştır. Bu çalışma, özellikle Olimpiyat Oyunları gibi uluslararası spor organizasyonları üzerinden sporun propaganda aracı olarak nasıl kullanıldığını incelemiştir. Veri toplama sürecinde doküman analizi ve içerik analizi teknikleri kullanılmıştır. Bu çerçevede, çalışmanın evreni 1947 ile 1991 yılları arasını kapsayan Soğuk Savaş dönemi olarak belirlenmiştir. Sonuç olarak, sporun bu tarih aralığında kitleleri yönlendirme ve etkileme gücünü nasıl kullandığını, hangi spor organizasyonun ön plana çıktığını ve hangi sporcuların bu süreçte simgesel figürler hâline geldiğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the reflections of the Cold War period between the Soviet Union and the United States, especially in the Western world, after the Deconstruction of the Soviet Union in 1991 on the field of sports. One of the most notable examples of propaganda during the Cold War period was sports. In particular, elements such as team sports and country representation influence large audiences and facilitate the circulation of political messages. According to theories, international power balances are Decoupled asymmetrically between central systems and various subsystems. In these situations of imbalance, sport is used as an alternative diplomatic tool when classical diplomatic methods are insufficient. The qualitative research method has been adopted in the research and literature search, which allows the analysis of thoughts, attitudes and experiences in a historical context, has been taken as the basis. This study examined how sports are used as a propaganda tool, especially through international sports organizations such as the Olympic Games. Document analysis and content analysis techniques were used in the data collection process. Within this framework, the universe of the study has been defined as the Cold War period covering the years between 1947 and 1991 Dec. As a result, it has revealed how sports use their power to direct and influence the masses during this December, which sports branches came to the fore and which athletes have become symbolic figures in this process.