Deneysel sepsis modelinde glutatyon, myeloperoksidaz, plazma ve doku MDA düzeylerine n-asetilsistein ve erdosteinin etkilerinin karşılaştırılması
Comprasion of the effects of erdosteine and n-acetylcysteine on the levels of glutathione, myeloperoxidase, plasma and tissue MDA in experimental sepsis model
- Tez No: 192850
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET GÜL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İlk ve Acil Yardım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
407. ÖZETDeneysel Sepsis Modelinde Glutatyon, Myeloperoksidaz, Plazma Ve Doku MDADüzeylerine N-Asetilsistein Ve Erdostein'in Etkilerinin KarşılaştırılmasıAmaç: Deneysel sepsis modelinde antioksidan bir ajan olan NAC ve Erdostein'in serbestoksijen radikalleri ve plazma düzeylerine olan etkilerini belirlemektir. NAC ve Erdostein'insepsisin neden olduğu organ fonksiyon bozuklukları ve akciğer doku hasarını önlemedeki rolüaraştırıldı.Materyal ve metod: Çalışmada Sprague-Dawley cinsi 40 adet rat kullanıldı. Ratlarrandomize 10'arlı gruplara ayrıldılar. Ratlarda çekum ligasyon perforasyon (ÇLP) yöntemiylesepsis oluşturuldu. Sham grubu, sepsis grubu, sepsis + NAC (20 mg/kg/gün) ve sepsis +Erdostein (20 mg/kg/gün) şeklinde gruplar oluşturuldu. NAC rubunda ilaçlar, ÇLP'den sonra,0. 8. ve 16. saatte verildi. Erdostein grubunda ise, 0.ve 12. saatte verildi. 24. saatte , lökosit,eritrosit GSH, lökosit MPO ve plazma MDA değerlerinin tayini için kan örnekleri alındı.Ayrıca histopatolojik inceleme ve doku MDA tayini için, deneklerin ölümünü takibenakciğerden doku örnekleri alındı.Bulgular: Gruplar lökosit değerleri açısından karşılaştırıldığında; grup 3'te grup 2'ye görelökosit değerlerinde artma anlamlı bulundu (P0.05). Gruplar eritrosit GSH değerleri açısından kıyaslandığında; grup4'te grup 2'ye göre artma istatistiksel olarak anlamlı saptandı (P0.05). Gruplar lokosit MPO değerleri açısındanincelendiğinde; grup 3 ve grup 4'de grup 2'ye göre düşme istatistiksel olarak anlamlı tespitedildi (P0.05). Gruplar plazma MDAdeğerleri açısından değerlendirildiğinde; Grup 4'te grup 2'ye göre azalma istatistiksel olarakanlamlı bulunurken (P0.05).Gruplar akciğer doku MDA değerleri açısından karşılaştırıldığında; Grup 3 ve grup 4'de grup2'ye göre düşme istatistiksel olarak anlamlı bulundu (P0.05). Gruplar akciğer dokusundaki PMNLartışı yönünden değerlendirildiğinde; Grup 4'te grup 2'ye göre azalma görüldü (P0.05). Gruplar akciğer dokusundakialveolar septal kalınlaşma, konjesyon, hemoraji yönünden incelendiğinde; Grup 3ve grup4'de, grup 2'ye göre azalma anlamlı değildi (P>0.05).41Sonuç: Deneysel sepsis modelinde antioksidan bir ajan olan NAC' ve Erdostein'in düşük dozuygulanmasında eritrosit GSH, lökosit MPO düzeylerine, akciğer fonksiyonlarına, plazma vedoku MDA seviyelerine olumlu etkileri mevcuttur. Düşük doz NAC ve Erdostein tedavisinin,sepsise bağlı organ fonksiyon anormalliklerini azaltmasına rağmen, bu etki histopatolojikolarak akciğer dokusuna yansımamıştır. Daha kapsamlı ve yeni çalışmalarla değişik dozlardauygulanan NAC ve Erdostein'in sepsis tedavisinde önemi daha iyi anlaşılacaktır.
Özet (Çeviri)
428. SUMMARYCOMPARISON OF THE EFFECTS OF ERDOSTEINE AND N-ACETYLCYSTEINEON THE LEVELS OF GLUTATHIONE, MYELOPEROXIDASE (MPO), PLASMAAND TISSUE MDA IN EXPERIMENTAL SEPSIS MODEL.Objectives: This study was designed to determine the effects of NAC and erdosteine asantioxidant agents on the free oxygen radicals and their plasma levels.Materials and methods: In this study, 40 Sprague-Dawley rats were randomly divided intofour groups as sham (n = 10), sepsis (n = 10), sepsis + NAC (20 mg/kg/24 h, n = 10) andsepsis + erdosteine (20 mg/kg/24 h, n = 10) groups. Experimental sepsis model wereperformed by a cecal ligation and perforation (CLP). NAC was administered at 0, 8 and 16.hours after CLP. Erdosteine was administered at 0. and 12. hours after CLP. The bloodsamples were taken at the 24. hours to determine the levels of leucocyte and erythrocyte GSH,leucocyte MPO and plasma MDA. And the lung tissue samples were taken also to determinetissue injury and MDA and histopathological investigation after decapitation.Findings: The leucocyte levels were significantly increased in group 3 according to thesecond group (P0.05).The erythrocyte GSH levels significantly increased in group 4 according to the second group(P0.05)The leucocyte MPO levels significantly decreased in group 4 according to the second group(P0.05).The Plasma MDA levels significantly decreased in group 4 according to the second group(P0.05).The lung tissue MDA levels significantly decreased in groups 3 and 4 according to the secondgroup (P0.05).The lung tissue PMNL levels significantly decreased in group 4 according to the secondgroup (P0.05).43In the histopathological investigation of lung tissue there was no statistically significantdifferences between groups 3 and 4 according to the second group about alveolar septalhypertrophy, congestion, haemorrhage)Results: In experimental sepsis model, by the administration of NAC and erdosteine asantioxidant agents at lower doses many meaningful positive effects were detected on thelevels of erythrocyte GSH, leucocyte MPO, respiration function, plasma and tissue MDA. Inspite of the low dose NAC and erdosteine therapies decrease the organ function abnormalities,these effects were not reflected to the histopathological investigations. These findings suggestthat NAC and Erdosteine could be a possible therapeutic agent for sepsis and its mortality.However, further studies are needed to elucidate the effects of these drugs at higher doses.