Ülkelerin raporladığı sera gazı salımlarının climate trace küresel sera gazı envanteri ile karşılaştırılması
Comparison of the national-contributed emissions with the climate trace's global emissions inventory
  1. Tez No: 990608
  2. Yazar: SENEM ABAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET LEVENT KURNAZ, DR. TUFAN TURP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hesaplamalı Bilimler ve Mühendislik Ana Bilim Dalı
Özet
Doğru ve şeffaf sera gazı envanterleri, küresel iklim taahhütlerinin izlenmesi için kritik öneme sahiptir. Uydu teknolojilerindeki ve yapay zekâ tabanlı platformlardaki gelişmeler, UNFCCC gibi geleneksel sistemlere alternatif ya da tamamlayıcı envanterler olarak Climate TRACE gibi yeni veri kaynaklarını ortaya çıkarmıştır. Bu çalışma, 2015–2021 döneminde Climate TRACE ve UNFCCC'ye sunulan ülke verilerini karşılaştırmaktadır. Veri erişilebilirliği ve bölgesel çeşitlilik göz önünde bulundurularak Avustralya, Belçika, Brezilya, Almanya, Japonya, Polonya, Turkey ve Amerika Birleşik Devletleri seçilmiştir. İki veri seti arasındaki yüzde farklar 13 sektör için hesaplanmış, metodolojik benzerlikler ise Temel Bileşenler Analizi (PCA) ve K-means kümeleme yöntemi ile değerlendirilmiştir. Alt sektörler arasındaki farkları ve benzerlikleri göstermek amacıyla bir ısı haritası oluşturulmuştur. Sonuçlar, çoğu ülke ve sektörde belirgin farklar olduğunu ve Climate TRACE'in genellikle daha yüksek emisyonlar raporladığını göstermektedir. En büyük farklılıklar Atık sektörü ve bazı LULUCF alt sektörlerinde görülmüş; bunun başlıca nedenleri metodolojik ve kapsam farklılıkları ile veri toplamadaki ayrıntı seviyesidir. Uydu ve yapay zekâ tabanlı alev yakma verimsizliği, atıksu arıtma tesisi tespiti ve orman bozumu izleme yöntemleri bu farklara katkı sağlamıştır. Öte yandan, Belçika'daki Enterik Fermentasyon gibi bazı sektörlerde, IPCC metodolojilerinin kullanılması daha yüksek uyum sağlamıştır. Bulgular, metodolojik çeşitliliğin karşılaştırılabilirliği zorlaştırdığını ve küresel iklim hesap verebilirliği için şeffaf, tutarlı yöntemlere ihtiyaç olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Accurate and transparent greenhouse gas (GHG) inventories are vital for tracking global climate commitments. With advances in satellite technologies and AI-integrated platforms, alternative inventories like Climate TRACE have emerged as complements or replacements for traditional systems such as the UNFCCC. This study compares GHG emissions reported by Climate TRACE and UNFCCC country submissions for 2015–2021. Eight countries—Australia, Belgium, Brazil, Germany, Japan, Poland, Turkey, and the United States—were selected for their data availability and regional diversity. Percentage differences between the two datasets were calculated for 13 sectors, and methodological consistencies were assessed using Principal Component Analysis (PCA) and K-means clustering. A heatmap visualization illustrated percentage differences across sub-sectors, highlighting areas of agreement and divergence. Results show substantial differences across most countries and sectors, with Climate TRACE often reporting higher emissions. The Waste sector and certain LULUCF sub-sectors had the largest discrepancies, largely due to methodological, scope, and data granularity differences. Climate TRACE's satellite- and AI-based methods—such as flaring inefficiency models, wastewater plant detection, and forest degradation monitoring—contributed to these gaps. Conversely, sectors like Enteric Fermentation in some countries (e.g., Belgium) showed higher alignment where Climate TRACE applied standard IPCC methodologies. The findings underscore how methodological heterogeneity—between and within inventories—affects comparability, highlighting the need for transparent methods and consistent sectoral definitions to improve global climate accountability.