Bankacılık işlemlerinde blokzincir kullanımları ve suç gelirlerinin aklanmasının önlenmesi alanına etkisi
The use of blockchain in banking processes and its effect on the field of anti money laundering
  1. Tez No: 990697
  2. Yazar: İLAYDA ÇELEBİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET HELVACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmamız, blokzincir teknolojisinin bankacılık sektörü üzerindeki etkilerini ve suç gelirlerinin aklanmasının önlenmesindeki stratejik rolünü, teknik işleyişten hukuki çerçeveye uzanan disiplinlerarası bir yaklaşımla değerlendirmektedir. İlk olarak blokzincirin teknik altyapısı, işleyiş mekanizmaları ve farklı türleri ele alınarak teknolojinin işlevsel boyutları açıklanmıştır. Ardından, blokzincire özel bir düzenleme bulunmadığı için genel hukuk normları çerçevesinde blokzincirin hukuki niteliği değerlendirilmiş; özellikle sözleşmeler hukuku bağlamında geçerlilik, taraf iradeleri ve uygulanacak hukuk normları tartışılmıştır. Bankacılık sektörü özelinde ise ödeme sistemleri, kredi mekanizmaları ve dijital varlık temsilleri gibi geniş kullanım alanları analiz edilmiş; maliyetleri azaltan, güvenliği artıran ve denetimi kolaylaştıran katkılarının, regülasyonlarla uyum içinde olduğunda daha da güçlendiği ortaya konulmuştur. Son olarak blokzincirin dijital kimlik, müşteri izleme ve şeffaflık sağlama kabiliyeti sayesinde suç gelirlerinin aklanmasına karşı etkili bir araç olabileceği vurgulanmış, ancak yapısal belirsizlikler ile gizlilik ve güvenlik risklerine dikkat çekilmiştir
Özet (Çeviri)
This study undertakes a comprehensive evaluation of the implications of blockchain technology for the banking sector and its strategic role in the prevention of money laundering, employing an interdisciplinary framework that encompasses both technical and legal dimensions. The analysis commences with an examination of the technological infrastructure, operational mechanisms, and typologies of blockchain, thereby elucidating its functional capacities. It then proceeds to assess the legal characterization of blockchain within the ambit of general legal norms, due to the absence of regulations specific to blockchain, and discusses validity, party autonomy and applicable legal norms in relation to contract law. Within the banking domain, diverse applications—including payment systems, credit mechanisms, and the representation of digital assets—are scrutinized, demonstrating that blockchain's potential to reduce costs, enhance security, and facilitate supervisory processes is significantly strengthened when aligned with regulatory compliance. Finally, the study underscores blockchain's potential utility as a strategic instrument in combating money laundering through its facilitation of digital identity, customer due diligence, and data transparency, while simultaneously acknowledging structural uncertainties and the attendant concerns surrounding privacy and security.