Doğu Roma kaynakları ve Altay dilleri
Eastern Roman Empire sources and Altaic Languages
- Tez No: 990698
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZCAN TABAKLAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Türk Dili ve Edebiyatı, Ancient Linguistics and Cultures, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Dili Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Orta Grekçenin fonolojik dil tarihi çerçevesinde, Doğu Roma kaynaklarında yer alan Altay dilleriyle temas unsurlarını filolojik ve karşılaştırmalı yöntemlerle incelemektedir. Çalışmada, II. yüzyıldan XVI. yüzyıla kadar olan dönemde, elyazmaları, taşlar vs. sistematik olarak taranmış; ilgili Altay topluluklarına dâir dilsel veriler tespit edilmiştir. Elde edilen veriler, fonolojik ve onomastik açıdan analiz edilerek, Orta Grekçe ile Altay dilleri arasındaki etkileşimin boyutları ortaya konmuştur. Bununla beraber Eski Bulgar yadigârları da incelenmiştir. Ayrıca, elyazmalarının envanteri hazırlanmış ve kaynakların filolojik güvenilirliği değerlendirilmiştir. Yazılanlar Bizantinoloji ve Altayistik alanlarında çok disipli bir yaklaşım sunmakta; Doğu Roma'nın çok dilli yapısının dil tarihi açısından yeniden değerlendirilmesine katkı sağlamaktadır. Nihâyet, Orta Grekçe içerisindeki Altay unsurlarının tespiti, hem Grek dil tarihi, hem de dil temasları alanı açısından yeni değerlendirmeler sunmuştur.
Özet (Çeviri)
This dissertation investigates the onomastic contacts between Middle Greek and Altaic languages as evidenced in Eastern Roman Empire sources, within the framework of Middle Greek period of Greek language history. Employing philological and comparative methodologies, the study systematically surveys Greek letter manuscripts dating from the 2nd to the 16th centuries to identify onomastics data pertaining to relevant Altaic communities. The data obtained are analyzed from phonological and onomastic perspectives, revealing the extent and nature of the interaction between Middle Greek and Altaic languages. Furthermore, Old Bulgarian (Altaic) relics within the Eastern Roman Empire context are also examined. An inventory of the manuscripts is compiled, and the philological reliability of the sources is critically assessed. This work offers an interdisciplinary approach bridging the fields of Greekology and Altaistics, contributing to a re-evaluation of the multilingual structure of the Eastern Roman world from a historical onomastic perspective. In conclusion, the identification of Altaic elements in Middle Greek provides original findings for both Greek language history and contact ortography.