İbn Sînâ ve Spinoza'nın peygamberlik görüşleri
Prophetic views of Ibn Sina and Spinoza
- Tez No: 990824
- Danışmanlar: DR. KUTSİ KAHVECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Tarihi Bilim Dalı
Özet
Vahiy ve peygamberlik teist dinlerin temel kavramlarındandır. Bu kavramlar her ne kadar teolojinin konuları olsa da bazı filozoflar tarafından felsefî bakış açısıyla irdelenmiştir. Bu filozoflardan olan İbn Sînâ peygamberliği akla dayalı ve metafizik bir temelde açıklamaya ve gerekçelendirmeye çalışmıştır. Spinoza ise peygamberliği tarihsel, ahlâkî ve simgesel bir kurum olarak görür. Her iki filozof da dinin anlaşılmasında aklın ve hayal gücünün önemi üzerinde durmaktadır. İbn Sînâ ve Spinoza vahiy, peygamberlik, kutsal kitabın dili ve yorumu, felsefe-din ilişkisi konularında bazı açılardan benzer açıklamalarda bulunurken, kimi yerlerde de görüşleri derin farklılıklar içerir. İbn Sînâ, felsefe ile dinin aynı hakikatin iki farklı yönü olduğunu ve felsefenin dinî hakikatleri açığa çıkaran bir araç işlevi gördüğü üzerinde dururken; Spinoza, felsefenin amaç, işlev ve yöntem bakımından dinden ayrıldığını fakat bu durumun ikisinin bir arada bulunmalarına engel olmadığı görüşündedir.
Özet (Çeviri)
Revelation and prophecy ere fundamental concepts of teist religions. Although these concepts are subjects of theology, they have been examined by some philosophers from a philosophical perspective. Ibn Sina tried to explain and justify prophecy on a rational and metaphysical basis. Spinoza, on the other hand, sees prophecy as a historical, moral and symbolic institution. Both philosophers emphasize the importance of reason and imagination in understanding religion. While Ibn Sina and Spinoza make similar explanations in some aspects on revelation, prophecy, the language and interpretation of the Holy Bible, and the relationship between philosophy and religion, the philosophers' views differ greatly in some places. While Ibn Sina emphasizes that philosophy and religion are two different aspects of the same truth and that philosophy serves as a tool to reveal religious truths, Spinoza is of the opinion that philosophy differs from religion in terms of purpose, function and method, but this does not prevent the two from coexisting.