Halk Eğitimi Merkezlerinde açılan kurslara katılan kursiyerlerin kurslara katılma nedenleri ve memnuniyet algısının çeşitli değişkenlere göre incelenmesi: Erzurum ili örneği
Evaluation of the reasons for attending the courses and their satisfaction of trainees who attended the courses opened in Public Education Centers: The case of Erzurum province
- Tez No: 990825
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EREM SARIKOCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı Halk Eğitim Merkezlerinde yer alan kurslara katılan kursiyerlerin katılma nedenlerinin ve memnuniyetlerinin değerlendirilmesidir. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden biri olan genel tarama modeli kullanılmıştır. Çalışmanın örneklemi Erzurum merkez ilçelerinde (Aziziye, Palandöken Yakutiye) bulunan Halk Eğitimi Merkezlerindeki kurslara katılan 586 kursiyerden oluşmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak iki anketten oluşan tek bir ölçek kullanılmıştır. Bu anketler;“Kurslara Katılma Sebepleri Anketi”,“Kursiyer Memnuniyet Anketi”ve“Kişisel Bilgi Formu”dur. Ölçeklerden elde edilen veriler kodlanarak bilgisayar ortamında SPSS paket programı yardımıyla çözümlenmiştir. Ölçeğin bölümleri ile ilgili verilere ilişkin frekans ve yüzde dağılımı alınmış, kursiyer beklentileri ile memnuniyetlerinin betimsel yorumlamaları yapılmıştır. Kursiyerlerin çoğunluğunun kadın, evli, 18-25 yaş aralığında yer alan, üniversite mezunu, ev hanımı ve orta gelir düzeyine sahip bireylerden oluştuğu tespit edilmiştir. Kursiyerlerin kurslara katılma nedenleri olarak en önemli buldukları“Bireysel özelliklerimi geliştirmek için”,“Boş zamanlarımı değerlendirme isteği”ifadeleridir. Halk eğitim merkezlerine devam eden kursiyerlerin verilen eğitimden memnun oldukları, katılma nedenlerinin ise farklı demografik değişkenler açısından benzer olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to evaluate the reasons and satisfaction of trainees who attend courses at Public Education Centers.The general survey model, one of the quantitative research methods, was used in the research. The sample of the study consists of 586 trainees attending courses at Public Education Centers in the central districts of Erzurum (Aziziye, Palandöken, Yakutiye). A single scale consisting of two surveys was used as the data collection tool in the research. These surveys;“Reasons for Attending Courses Survey”,“Trainee Satisfaction Survey”and“Personal Information Form”. The data obtained from the scales were coded and analyzed on the computer with the help of the SPSS package program. Frequency and percentage distributions of the data related to the first part of the scale were taken, and descriptive interpretations of trainee expectations and satisfaction were made. It was determined that the majority of the trainees were women, married, between the ages of 18-25, university graduates, housewives and individuals with a middle income level. The most important reasons for the trainees to participate in the courses were“To develop my individual characteristics”and“To make the most of my free time”. It was concluded that the trainees who attended public education centers were satisfied with the education provided and that the reasons for participation were similar in terms of different demographic variables.