Sosyal medya ebeveynliği ve velinin sosyal medya kullanımının çocuğun kişilik hakkını ihlali
Social media parenting and parent's social media use violates the child's personal rights
  1. Tez No: 990823
  2. Yazar: RÜMEYSA KELEŞOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE KÜBRA ERCOŞKUN ŞENOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
Dijital dünyada yaşanan gelişmeler yeni bir var olma alanı olarak sosyal medya platformlarını insan hayatına dâhil etmiştir. Bu platformların insanlara sağladığı zamansız, mekânsız ve zahmetsiz iletişim ağı, kullanıcı sayısının her geçen gün artmasına sebep olmuştur. Erişimin son derece kolay olduğu bu mecralar, kişilerin her türlü veriyi paylaşım konusu yapmasının normalleşmesini sağlamıştır. Ana-baba tarafından da çeşitli saiklerle çocuğun resmi, sesi, videosu gibi kişilik değerleri sosyal medya içeriği haline getirilebilmekte, kimi zaman bu içerikler sayesinden gelir elde edilebilmektedir. Bu anlamda velayet hakkının ana-babaya sağladığı hak ve yükümlülüklerin gereği gibi ifa edilmeyerek denetimin oldukça zor olduğu sosyal medya paylaşımları nedeniyle sınırın aşılması, çocuğun menfaatlerinin zedelenmesine sebep olmakta ve ana-babasına karşı korunmasını gerektirmektedir. Çocuğun velayeti altında bulunduğu ana-babası tarafından paylaşım nesnesi haline getirilmesi, bizzat menfaatlerini gözetmesi gereken kişiler tarafından dijital dünyada korumasız bırakılmasına sebep olabilmektedir. Çalışmamızda teknolojik gelişmelerin bir uzantısı olarak insan hayatına dâhil olan sosyal medya platformlarının meydana getirdiği yeni bir ebeveynlik modeli olarak sosyal medya ebeveynliği incelenmiş, bu bağlamda çocuğun kişilik hakkının ana-babası tarafından yapılan sosyal medya paylaşımları nedeniyle ihlali ve ihlale karşı hukuki korunma yolları ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Developments in the digital world have brought social media platforms into human life as a new sphere of existence. The timeless, spaceless and effortless communication network provided by these platforms has caused the number of users to increase day by day. These channels, which are extremely easy to access, have normalized the sharing of all kinds of data by individuals. For various reasons, the parents may turn the child's personal values such as pictures, voices and videos into social media content, and sometimes earn income from such content. In this sense, exceeding the limits due to social media posts, which are very difficult to control, by not fulfilling the rights and obligations provided to the parents by the right of custody, causes damage to the interests of the child and requires protection against the parents. Turning the child into an object of sharing by his/her parents under his/her custody may cause him/her to be left unprotected in the digital world by those who are supposed to protect his/her interests. In our study, social media parenting is examined as a new parenting model created by social media platforms, which are included in human life as an extension of technological developments, and in this context, the violation of the child's personality rights due to social media posts made by his/her parents and the ways of legal protection against the violation are discussed.