Cemil Sena'da çocuk ve eğitimi
Children and education in Cemil Sena
- Tez No: 990828
- Danışmanlar: PROF. DR. ZÜBEYİR SALTUKLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
Özet
Uygarlık tarihinden itibaren her toplumda ve çağda çocuğa ve çocuğun eğitimine ilişkin çeşitli yaklaşımlar benimsenmiştir. Toplumların içinde bulunduğu ekonomik, politik ve sosyolojik dinamikler çocuğa bakış açısını zaman içerisinde değiştirmiştir. Cemil Sena ise Cumhuriyet döneminde öğretmenlik yapmış, savaştan çıkan ekonomik ve psikolojik olarak bir yıkımdan geçen toplumun kurtuluşunu yine çocukta ve onun eğitiminde görmüştür. Cemil Sena hem eğitimci hem de bir düşünür olarak kırktan fazla kitap, makale ve çeviriler kaleme almıştır. İstanbul'un çeşitli yerlerinde öğretmenlik yapmış ve tecrübelerini kendi pedagojisiyle sentezlemiştir. Öğretmenlere yeni bir ufuk açacak eserleri, eğitim dünyasında rehber olacak bir özellik taşımaktadır. Toplumun geleceğini belirleyecek olan çocuk, Sena'nın dünyasında da ayrı bir anlam ve önem teşkil etmiştir. Onun hem felsefeci hem de eğitimci kimliği insana ve çocuğa bakış açısını temellendirmesinde zemin oluşturmaktadır. Cemil Sena, bu yönüyle araştırılması ve eserlerinin öneminin kavranması gereken bir düşünür olması sebebiyle çalışmamızın konusunu oluşturmuştur. Bu çalışma, Cumhuriyet Dönemi'nin önemli düşünürlerinden Cemil Sena'nın çocuğa ve çocuğun eğitimine ilişkin görüşlerini ortaya koymayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Since the history of civilisation, various approaches to children and children's education have been adopted in every society and age. The economic, political and sociological dynamics of societies have changed the perspective of the child over time. Cemil Sena, who worked as a teacher in the Republican period, saw the salvation of the society, which was economically and psychologically devastated after the war, in the child and his education. Cemil Sena wrote more than forty books, articles and translations as both an educator and a thinker. He worked as a teacher in various parts of Istanbul and synthesised his experiences with his own pedagogy. His works, which will open a new horizon for teachers, have a guiding feature in the world of education. The child, who will determine the future of society, has a special meaning and importance in Sena's world. His identity as both a philosopher and an educator forms the basis for his perspective on human and child. Cemil Sena is the subject of our study because he is a thinker who should be researched in this aspect and the importance of his works should be understood. This study aims to reveal the views of Cemil Sena, one of the important thinkers of the Republican Period, on the child and child education.