Terör örgütünün propagandasını yapma suçu
The crime of propaganda of terrorist organization
- Tez No: 990827
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM ŞENOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
Özet
Terör, bir ulusal güvenlik sorunudur. Hedefleri cebir, tehdit ve şiddet kullanarak sahip oldukları ideoloji doğrultusunda, aleyhine faaliyet gösterdikleri devletin anayasal düzenini kısmen veya tamamen değiştirmek olan terör örgütleri, varlıklarını sürdürebilmek ve yeni taraftarlar edinebilmek için propaganda faaliyetlerine başvururlar. Bu faaliyetlerin bir kısmı suç teşkil edebileceği gibi uluslararası sözleşmeler ve anayasalar ile güvence altına alınan ifade özgürlüğü kapsamında da değerlendirilebilir. Kişilerin ifade ve eylemlerinin hangi durumda ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirileceği, hangi durumda ise suç teşkil edeceği hususu ciddi bir sorundur. Terör örgütünün propagandasını yapma suçu, 12/04/1991 tarihinde kabul edilen 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu(TMK)'nun 7/2. maddesinde düzenlenmiştir. Ancak mezkur kanun hükmünde günümüze kadar çeşitli değişiklikler yapılmıştır. Kanunun değişiklik gerekçelerinde ifade edildiği üzere yapılan değişikliklerin amacı, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) ifade özgürlüğünün sınırlanmasına ilişkin olarak belirlediği, sınırlamanın kanun ile olması, meşru ve haklı bir sebebinin bulunması, demokratik bir toplumda gerekli olması ve orantılı olması şeklindeki kriterleri ile uyumlu hale getirilmesidir. Bu çalışmanın birinci bölümünde terör, terör örgütü ve propaganda kavramları üzerinde durulacak, terör örgütünün propagandasını yapma suçunun, 3713 sayılı Kanun'daki ilk düzenlenen hali ve devam eden süreçte madde metninde yapılan değişiklikler ele alınacak, suçun hukukumuzda düzenlenen benzer suçlarla mukayesesine değinilecek, ikinci bölümünde ise terör örgütünün propagandasını yapma suçunun suç teorisi çerçevesinde, suçun özellikleri ve unsurları ile genel olarak güncel Yargıtay kararları ışığında Türk Hukukunda, uygulamada müsnet suçun nasıl değerlendirildiği ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
Terrorism is a national security problem. Terrorist organizations, aiming to partially or completely alter the constitutional order they oppose, resort to propaganda activities to sustain their existence and gain new supporters. Some of these activities may constitute crimes, while others may be evaluated within the scope of freedom of expression guaranteed by international treaties and constitutions. Determining under which circumstances these actions fall under the scope of freedom of expression or constitute a crime is a serious legal issue. The crime of terrorist propaganda is regulated under Article 7/2 of the Law on the Fight Against Terrorism (Law No. 3713), enacted on 12 April 1991. However, this article has undergone various amendments to date. The aim of these amendments, as stated in the justifications, was to align the regulation with the criteria set forth by the European Court of Human Rights (ECHR) regarding the limitation of freedom of expression, ensuring that such limitations are necessary and proportionate in a democratic society. In the first chapter of this study, the concepts of terrorism, terrorist organization, and propaganda will be examined. The offense of disseminating propaganda on behalf of a terrorist organization will be analyzed based on its initial formulation in Law No. 3713 on the Fight Against Terrorism, as well as the subsequent amendments made to the provision over time. Furthermore, a comparative assessment will be made with similar offenses regulated under Turkish criminal law. In the second chapter, the offense of disseminating propaganda for a terrorist organization will be evaluated within the framework of criminal law theory. The characteristics and elements of the offense will be discussed, and in light of recent rulings by the Court of Cassation (Yargıtay), the way in which this offense is interpreted and applied in Turkish legal practice will be analyzed.