Yaygın kullanılan Türkçe denizcilik terimlerinin Rusça karşılıkları ve oluşturulma yöntemlerine göre analizi
An analysis of commonly used Turkish maritime terms and their Russian equivalents based on methods of formation
- Tez No: 990831
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED TAŞKESENLİGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Türkçe ve Rusça denizcilik terimlerine ilişkin olarak, her iki dilin birbirlerinin anlamsal bağlamda karşılayıp karşılamadıkları ve günümüzde kullanılan bu oluşum yöntemleri analiz edilecektir. Çalışmanın amacı, Türkçe denizcilik terimlerinin Rusça karşılıklarının bulunması ve nasıl bir etkileşime girerek şu an kullanılan formun oluştuğu yönündedir. Global dünyada toplumların seyir halinde iken işlerin muntazam yürümesini sağlamak ve koordineli bir çalışma yürütebilmek adına denizde ortak iletişim diline ihtiyaç duyulmuştur. Özellikle denize kıyısı bulunan toplumlar için büyük öneme sahip olan deniz kültürü, kendine has olan denizcilik dilini meydana getirmiş ve kullanılan spesifik kavramlar, yan anlamlardan bağımsız oldukları için oluşabilecek kargaşayı ortadan kaldırmıştır. Denizcilik dili hem sözlü hem de yazılı mecralarda kullanımıyla, sorunsuz bir iletişimi desteklemek amacıyla meydana gelmiş, geçmişten bugüne farklı toplumların etkileşimi sonucunda şekillenerek günümüzdeki halini almıştır. Bu çalışmada, denizcilik faaliyetlerinin eksiksiz etkileşime girme amacıyla Türkçe denizcilik terimlerinin Rusça karşılıklarının bulunması hedeflenmiştir. Denizcilik terimlerinin sentezlerden oluştuğu düşünüldüğünde oluşum yönüne göre analizi merak uyandırmaktadır. Çalışmada iki ulusun denizcilik hususunda etkileşiminin terimlere nasıl yansıdığı incelenmiştir. Yapılan literatür taraması, adı geçen konuyu kapsayan çalışma bulunmadığını göstermektedir. Bu bağlamda; çalışma sadeleştirilmiş ve evrenselleştirilmiş denizcilik terimlerinin Rusça karşılıkları ve oluşum yöntemleri analizinden oluşmuştur. Bahse konu terimlerin incelenmesi için hazırlanan bu çalışmanın, denizcilik terimleriyle ilgili yapılacak müteakip çalışmalara katkıda bulunacağı düşünülmektedir. Türk ve Rus dillerindeki denizcilik terimlerini tespit etmek amacıyla çeşitli bilimsel çalışmalar taranmış, M. Fasmer, M. Pultar, M. Zaloğlu, K. İ. Samoylov ve Sahil Güvenlik Komutanlığı'nın sözlüklerinden yararlanılmıştır. Elde edilen bilgiler ve tespit edilen veriler değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the semantic correspondence between Turkish and Russian maritime terms will be analyzed, along with the methods of term formation currently in use in both languages. The aim of the study is to identify the Russian equivalents of Turkish maritime terms and to examine how the interaction between the two languages has shaped the current forms of these terms. In today's globalized world, a common maritime communication language has become essential to ensure the smooth operation of tasks and coordinated work while at sea. For coastal societies, maritime culture holds significant importance, and has given rise to a distinct maritime language. This language, composed of specific terms that are free from connotations, eliminates the potential for confusion. Maritime language, used in both oral and written forms, was developed to support effective communication, evolving over time through the interaction of different cultures. This study aims to identify the Russian equivalents of Turkish maritime terms in order to facilitate seamless interaction in maritime activities. Given that maritime terminology often results from conceptual synthesis, analyzing these terms according to their methods of formation becomes a point of interest. The study investigates how the maritime interaction between the two nations is reflected in their terminology. A review of the literature reveals a lack of comprehensive studies on this specific topic. Therefore, this research presents an analysis of simplified and standardized Turkish maritime terms, their Russian counterparts, and their methods of formation. It is believed that the study will contribute to future research on maritime terminology. In order to identify maritime terms in the Turkish and Russian languages, various scholarly studies were reviewed, and dictionaries by M. Fasmer, M. Pultar, M. Zaloğlu, K. I. Samoylov, as well as the Turkish Coast Guard Command, were utilized. The information obtained and the data identified were subsequently evaluated.