Nonspesifik bel ağrısı olan bireylerde mat pilates ve MIHA kombine egzersiz programlarının ağrı, yaşam kalitesi, anksiyete ve endurans üzerindeki etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of mat pilates and MIHA combined exercise programs on pain, quality of life, anxiety, and endurance in patients with nonspecific low back pain
  1. Tez No: 990859
  2. Yazar: ARDA İŞCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAZAL GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, nonspesifik bel ağrısı olan bireylerde Mat Pilates ve MIHA elektromiyostimülasyon (EMS) destekli Mat Pilates egzersizlerinin ağrı, endurans, yaşam kalitesi ve anksiyete üzerindeki etkilerini karşılaştırmaktır. Çalışmaya 25–45 yaş aralığında, 3 aydan uzun süre bel ağrısı yaşamış ve son 6 ayda düzenli egzersiz yapmamış 40 (n=20 MAT Pilates, n=20 MIHA Kombine Egzersiz) birey dâhil edildi. Katılımcıların demografik özellikleri açısından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı (p>0,05). Katılımcılar rastgele iki gruba ayrılarak 12 hafta boyunca haftada iki seans egzersiz yaptı. Ağrı eşiği, Endurans (plank, bridge, V-sit), Oswestry Engellilik İndeksi ve Beck Anksiyete Ölçeği değerlendirildi.Ağrı düzeyi değerlerinde tüm kas gruplarında MIHA Kombine Egzersiz grubundaki iyileşme daha yüksek olmakla beraber her iki grupta da anlamlı iyileşme saptandı (p<0.001). Endurans değerlerinde tüm testlerde MIHA Kombine Egzersiz grubunda daha yüksek oranda iyileşme olmakla beraber her iki grupta da anlamlı artış oldu (p<0,001). Oswestry Bel Ağrısı Engellilik İndeksi fark değerleri karşılaştırıldığında, her iki grupta da anlamlı fark görülürken MIHA Kombine Egzersiz grubu lehine istatistiksel olarak anlamlı fark saptandı (p<0,001). Beck Anksiyete Ölçeği ile yapılan fark değerleri karşılaştırıldığında her iki grupta da anlamlı fark görülürken MIHA Kombine Egzersiz grubu lehine istatistiksel olarak anlamlı fark saptandı (p<0,001).Sonuç olarak, EMS destekli Pilates uygulaması, kronik bel ağrısında periferik ve santral düzeyde ağrı modülasyonunu destekleyerek kas enduransını, yaşam kalitesini ve psikolojik iyilik halini klasik pilatese göre daha etkili biçimde geliştirdi. Bu bulgular, teknoloji temelli egzersiz yaklaşımlarının rehabilitasyon programlarında klinik etkinliği artırabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare the effects of Mat Pilates and MIHA electromyostimulation (EMS)-assisted Mat Pilates exercises on pain, endurance, quality of life, and anxiety in individuals with nonspecific low back pain. The study included 40 individuals (n=20 MAT Pilates, n=20 MIHA Combined Exercise) aged 25–45 who had experienced back pain for more than 3 months and had not exercised regularly in the last 6 months. There was no statistically significant difference between the groups in terms of participants' demographic characteristics (p>0.05). Participants were randomly assigned to two groups and performed two exercise sessions per week for 12 weeks. Pain threshold, endurance (plank, bridge, V-sit), Oswestry Disability Index, and Beck Anxiety Scale were assessed. Although the improvement in pain level values was higher in the MIHA Combined Exercise group in all muscle groups, a significant improvement was observed in both groups (p<0.001). In endurance values, there was a higher rate of improvement in the MIHA Combined Exercise group in all tests, but there was a significant increase in both groups (p<0.001). When comparing the Oswestry Back Pain Disability Index difference values, a significant difference was observed in both groups, with a statistically significant difference in favor of the MIHA Combined Exercise group (p<0.001). When comparing the difference values obtained with the Beck Anxiety Scale, a significant difference was observed in both groups, and a statistically significant difference was found in favor of the MIHA Combined Exercise group (p<0.001). In conclusion, EMS-assisted Pilates improved muscle endurance, quality of life, and psychological well-being more effectively than classical Pilates by supporting peripheral and central pain modulation in chronic low back pain. These findings suggest that technology-based exercise approaches may increase the clinical effectiveness of rehabilitation programs.