Müllerian uterin anomalisi olan hastalarda serviks elastografi bulgularının sonuçları
Cervical elastography findings in patients with Müllerian uterne anomalies
- Tez No: 990858
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜŞERREF BANU YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Müllerian uterin anomalileri, kadın üreme sağlığını etkileyen önemli konjenital malformasyonlar olup infertilite, tekrarlayan gebelik kayıpları ve preterm doğum gibi obstetrik komplikasyonlarla ilişkilidir. Serviksin yapısal ve biyomekanik özelliklerinin bu anomalilerden ne ölçüde etkilendiği ise literatürde yeterince araştırılmamıştır. Bu çalışma, Müllerian anomalisi olan kadınlarda servikal uzunluk, servikal volüm ve servikal doku elastisitesinin strain elastografi yöntemi ile değerlendirilmesi ve normal uterin morfolojiye sahip kadınlarla karşılaştırılmasını amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Bu kesitsel olgu–kontrol çalışmasına 01.02.2025– 01.08.2025 tarihleri arasında değerlendirilen toplam 120 kadın dahil edilmiştir (60 Müllerian anomalili, 60 kontrol). Anomaliler ESHRE/ESGE (2013) kriterlerine göre sınıflandırılmıştır. Arkuat, septum ve bikornuat olan vakalar dahil edilmiştir. Tüm katılımcılarda servikal uzunluk, 3D ultrasonografi ile servikal volüm ve strain elastografi ile servikal doku elastisitesi ölçülmüştür. Ölçümler standart protokole uygun olarak aynı operatör tarafından gerçekleştirilmiştir. Bulgular: Müllerian anomalisi olan grupta servikal uzunluk (24.37±3.97 mm), kontrol grubuna (26.80±3.51 mm) göre anlamlı olarak daha düşük bulunmuştur (p=0.001). Benzer şekilde servikal volüm anomalili grupta anlamlı derecede azalmıştır (18.36±7.56 cm³ vs. 24.08±7.32 cm³; p<0.001). Buna karşın servikal doku elastisitesini temsil eden strain oranı iki grup arasında anlamlı farklılık göstermemiştir (p=0.342). Alt grup analizlerinde arkuat, septum ve bikornuat uterus tipleri arasında servikal parametreler yönünden anlamlı fark izlenmemiştir. Regresyon analizlerinde servikal uzunluk ve volümü etkileyen temel faktörün Müllerian anomali varlığı olduğu; yaş, gravida, parite veya habitual abortusun belirleyici olmadığı görülmüştür. ix Sonuç: Bu çalışma, Müllerian anomalisi bulunan kadınlarda servikal morfometrinin gebelik dışı dönemde anlamlı biçimde değiştiğini ortaya koymuştur. Servikal uzunluk ve servikal volüm anomalili grupta belirgin şekilde düşük bulunmuş; bu durum servikal yapının esas olarak embriyolojik gelişim tarafından belirlenen temel bir anatomik özellik olduğunu göstermiştir. Buna karşın servikal elastisiteyi temsil eden strain oranları (ROI), anomalili ve kontrol grupları arasında anlamlı fark göstermemiştir. Bu bulgu, elastik dokusal yanıtın servikal morfometriden bağımsız, daha çok fonksiyonel ve dinamik süreçleri yansıttığını düşündürmektedir. Bu çalışma, servikal volümün Müllerian anomalilerle birlikte değerlendirilmesine ilişkin literatürdeki boşluğu dolduran ilk sistematik analizlerden biri olup, servikal volümün yeni bir morfometrik biyobelirteç olarak değerlendirilebileceğini göstermektedir. Gelecekte, gebelik sürecini kapsayan prospektif araştırmalar ile servikal uzunluk ve volümün dinamik değişimlerinin takip edilmesi, preterm doğum riskinin daha doğru öngörülmesine katkı sağlayabilir. Ayrıca elastografi teknolojisinde standardizasyonun sağlanması, gebelik sırasında servikal biyomekanik yanıtın daha güvenilir biçimde değerlendirilmesine olanak tanıyacaktır.
Özet (Çeviri)
Objective: Müllerian uterine anomalies are congenital malformations associated with infertility, recurrent pregnancy loss, and preterm birth. However, the extent to which these anomalies affect the structural and biomechanical characteristics of the cervix remains insufficiently explored. This study aimed to evaluate cervical length, cervical volume, and cervical tissue elasticity using strain elastography in women with Müllerian anomalies and to compare the findings with women who have normal uterine morphology. Materials and Methods: This cross-sectional case–control study included 120 women evaluated between February 1 and August 1, 2025 (60 with Müllerian anomalies and 60 controls). Anomalies were classified according to the ESHRE/ESGE 2013 criteria, and cases with arcuate, septate, and bicorporeal uterus morphology were included. Cervical length was measured transvaginally, cervical volume was calculated using 3D ultrasonography, and cervical elasticity was assessed via strain elastography. All measurements were performed by the same operator using a standardized protocol. Results: Cervical length was significantly shorter in the anomaly group (24.37 ± 3.97 mm) compared with controls (26.80 ± 3.51 mm) (p=0.001). Similarly, cervical volume was significantly reduced in women with Müllerian anomalies (18.36 ± 7.56 cm³ vs. 24.08 ± 7.32 cm³; p<0.001). In contrast, strain ratios representing cervical tissue elasticity did not differ significantly between the groups (p=0.342). Subgroup analyses of arcuate, septate, and bicorporeal uterus types showed no significant differences in cervical parameters. Regression analyses demonstrated that the primary determinants of cervical length and volume were the presence of Müllerian anomaly, whereas age, gravidity, parity, and recurrent pregnancy loss were not significant predictors. xi Conclusion: This study demonstrates that cervical morphometry undergoes significant alterations in women with Müllerian anomalies even in the non-pregnant period. The markedly reduced cervical length and volume suggest that cervical morphology is predominantly determined by underlying embryological development. In contrast, strain elastography values (ROI) showed no significant differences between groups, indicating that elastic tissue response reflects functional and dynamic cervical properties rather than static anatomical structure. As one of the first systematic evaluations of cervical volume in the context of Müllerian anomalies, this study highlights cervical volume as a potential novel morphometric biomarker. Future prospective studies following cervical changes throughout pregnancy may improve the prediction of preterm birth risk. Additionally, standardization of elastographic techniques may enhance the reliability of cervical biomechanical assessment during pregnancy.