18F-FDG üretim prosesinin ve üretim verimliliğinin optimizasyonu
Optimization of the 18F-FDG production process and production efficiency
- Tez No: 990885
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR ÜSTÜNDAĞ, PROF. DR. MEHMET FATİH CENGİZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
Özet
Pozitron Emisyon Tomografisi (PET), günümüzde onkoloji alanında en yaygın kullanılan ileri görüntüleme yöntemlerinden biridir. Özellikle flor-18 izotopu ile işaretli florodeoksiglukoz (18F-FDG), kanserli dokuların metabolik aktivitesini gösterebilme yeteneği sayesinde tanı, evreleme ve tedavi izleminde önemli bir rol oynamaktadır. Ancak 18F'in yarı ömrünün kısa olması (yaklaşık 109,8 dakika), üretimden hasta uygulamasına kadar geçen sürenin oldukça sınırlı olmasına neden olmaktadır. Bu nedenle, üretim planlamasının etkin yapılabilmesi ve sentez sonrası klinik uygulamalarda optimum aktivitenin sağlanabilmesi için, 18F aktivitesinin üretim öncesinde doğru şekilde tahmin edilmesi büyük önem taşımaktadır. Bu tez çalışmasında, Eczacıbaşı Monrol firmasından temin edilen iki farklı üretim serisine (birinci set 432 üretim, ikinci set 384 üretim) ait gerçek veriler kullanılarak 18F aktivitesi ve Target S-değeri için tahmin modelleri geliştirilmiştir. Veriler, Minitab 21 istatistik yazılımında analiz edilmiş ve değişkenler arasındaki ilişkiler çoklu lineer regresyon yöntemiyle değerlendirilmiştir. Böylece, siklotron ışınlama süresi, akım ve diğer üretim parametrelerine bağlı olarak 18F aktivitesini ve Target S-değerini önceden hesaplayabilen iki ayrı formül elde edilmiştir. Doğrulama çalışmaları sonucunda geliştirilen 18F aktivitesi formülü %92,25, Target S-değeri formülü ise %98,22 doğrulukla sonuç vermiştir. Ancak Target S-değeri formülünde 18F aktivitesi logaritmik terim içinde yer aldığı için, aktivitedeki küçük sapmalar bu terim üzerinden katlanarak daha büyük hatalara neden olabilmektedir. Bu nedenle, Target S-değeri formülünün teorik aktivite değerleriyle değil; istenen yükseklikteki Target S-değerine ulaşmak için gerekli 18F aktivitesini hesaplamak amacıyla kullanılması daha uygundur. Bu açıdan çalışmanın amacı, 18F aktivitesinin üretim öncesinde yüksek doğrulukla tahmin edilebilmesini sağlayarak radyofarmasötik üretim sürecinin daha verimli, planlı ve ekonomik hale getirilmesinin yanı sıra, hastalara uygulanan 18F-FDG'nin kanserli dokuların tamamını doğru şekilde görüntüleyebilmesi için yeterli aktiviteye sahip olmasını sağlamaktır. Böylece üretimi maliyetli olan 18O ile zenginleştirilmiş suyun daha etkin kullanımı sağlanacak, gereksiz madde israfı ve zaman kaybı önlenerek hastaneler ve hastalar yüksek kalitedeki 18F-FDG'ye daha kısa sürede ulaşabilecektir.
Özet (Çeviri)
Positron Emission Tomography (PET) is one of the most widely used advanced imaging techniques in the field of oncology today. In particular, fluorodeoxyglucose labeled with fluorine-18 (¹⁸F-FDG) plays a crucial role in the diagnosis, staging, and treatment monitoring of cancer due to its ability to visualize the metabolic activity of malignant tissues. However, the short half-life of ¹⁸F (approximately 109.8 minutes) significantly limits the time between production and patient administration. Therefore, accurately predicting ¹⁸F activity before production is of great importance for effective production planning and achieving optimal activity levels during post-synthesis clinical applications. In this thesis, real data obtained from two different production series provided by Eczacıbaşı Monrol (the first set consisting of 432 productions and the second of 384 productions) were used to develop predictive models for ¹⁸F activity and the Target S-value. The data were analyzed using the statistical software Minitab 21, and the relationships between parameters were evaluated through multiple linear regression analysis. Consequently, two separate equations were derived that can estimate ¹⁸F activity and Target S-values in advance based on cyclotron irradiation time, beam current, and other production parameters. Validation studies showed that the developed ¹⁸F activity formula achieved an accuracy of 92.25%, while the Target S-value formula reached 98.22% accuracy. However, since ¹⁸F activity appears within a logarithmic term in the Target S-value formula, even small deviations in activity may propagate through this term and result in amplified errors. Therefore, the Target S-value formula should not be used directly with theoretical activity values; instead, it is more appropriate to apply it for calculating the required ¹⁸F activity needed to reach the desired Target S-value. The aim of this study is to enable highly accurate pre-production estimation of ¹⁸F activity, thereby improving the efficiency, planning, and cost-effectiveness of the radiopharmaceutical production process, while ensuring that the administered ¹⁸F-FDG possesses sufficient activity to accurately visualize all cancerous tissues. In this way, the efficient use of costly ¹⁸O-enriched water will be ensured, preventing unnecessary material waste and time loss, and allowing hospitals and patients to obtain high-quality ¹⁸F-FDG in a shorter period of time.