Diabetik ayakta değerlendirme ve tedavi ilkeleri
- Tez No: 99103
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
6.TURKÇE ÖZET Diabetik ayak;diabetin en önemli komplikasyonlarından birisidir. Uzun süreli hospitalizasyon ve yüksek maliyetler getirmektedir. Hasta eğitimi en önemli bölümü oluşturmaktadır. 27.10.1997 -29.9. 2000 tarihleri arasında GATA Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalında diabetik ayak nedeniyle 50 olgu takip ve tedavi edilmiştir. Diabetik ayak olgularında tanıda; yumuşak dokudaki enfeksiyon ve kemikteki osteomiyeliti ayırd etmede ve amputasyon seviyesini belirlemede en önemli tekniğin MRI olduğu sonucuna varılmıştır. Kaynak bilgilerle birlikte değerlendirdiğimizde, Megitt- Wagner Tipl-II, ön ve orta ayak bölgesi plantar ülserlerde en iyi tedavinin temas alçıları olduğu tespit edilmiştir. Osteomiyelit tespit edilen olgularda mutlaka enfekte kemiğin çıkarılması ve geniş debritman uygulanması gerekmektedir.Enfeksiyon tam olarak temizlenemezse açık amputasyon uygulanması gerekmektedir. Vasküler kaynaklı enfeksiyonlarda, düşük seviyeli yapılan amputasyonlar sonrası meydana gelen vazomotor reflekse bağlı olarak güdük beslenmesinin olmadığı ve reamputasyonların gerektiği gözlenmiştir. Bu yüzden vasküler kaynaklı olan enfeksiyonlarda diz üstü amputasyonun yapılması gerektiği sonucuna varılmıştır. 64
Özet (Çeviri)
7. YABANCI DİLDE ÖZET Diabetic foot is one of the most important complications ofdiabet.lt comes out with long time hospitalization and high cost. Education of patients is the most important port of this. 50 cases had been followed up treated by GATA Ortopedics and travmatology depertment between the dates 27.10.97-29.9.2000. That had been decided MRI is the most important technique for diagnosis;distinguishing soft tissue infection from osteomiyelitis and determining the amputation levels. That had been determined by elavuation wiht literatures, the best treatment method for Megitt- Wagner stage I-II ulsers of forefood and midfood plantar lace, are contact cast plasters. Infected bone must be removed and broad debridation is necessery in neuropathyc food cases which osteomylitis is diagnosed.If the infection were not ableto be cleaned up, it must be amputated by open-amputation. That had been abserved in the diabetic food cases which are because of vasculer lects, with osteomyelitis and soft tissue infection; because of insufficient nourishing that develops as a result of vasomotor reflex after the low-level amputations, reamputations are necessory. Thus the result which had been reached is amputations which are above the knee are necessory in the diabetic food cases that develop from vasculer origin. 65