Sosyal hizmette beden farkındalığına dayalı özfarkındalık ve sosyal hizmetin özgürleştirici değerlerinin deneyimlenmesine dair bir nitel araştırma
A qualitative research on body awareness-based self-awareness and the experience of social work's liberatory values in social work
  1. Tez No: 991059
  2. Yazar: SARA NİLGÜN ALDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM CANKURTARAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
Özet
Sosyal hizmet disiplini insanı biyo-psiko-sosyal bir bütün olarak ele almasına rağmen, eğitim süreçlerinde beden ve bedensel deneyimler büyük ölçüde ihmal edilmekte, öğrenme çoğunlukla bilişsel düzeyde gerçekleşmektedir. Bu durum, sosyal hizmet öğrencilerinin mesleki uygulamada karşılaşacakları stres, ikincil travma ve tükenmişlikle baş etmede bedensel kaynaklarına erişimini sınırlamaktadır. Bu çalışma, yoga uygulaması yoluyla beden farkındalığı geliştiren sosyal hizmet öğrencilerinin özfarkındalık deneyimlerini ve bu deneyimlerin mesleki değer algılarına etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma nitel yöntemle ve realist sentez yaklaşımıyla yürütülmüştür. Çalışma grubunu, Hacettepe Üniversitesi Sosyal Hizmet Bölümü son sınıf öğrencileri ve yeni mezunlardan oluşan 12 katılımcı oluşturmuştur. Katılımcılar, somatik yoga terapi ve çakra kuramı temelinde tasarlanan 12 haftalık“Sosyal Hizmet Öğrencileri için Yoga ile Beden Farkındalığı Atölyesi”ne katılmıştır. Veriler, uygulama öncesi yazılı metinler, atölye sürecinde tutulan yansıtma raporları ve uygulama sonrası yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmeler aracılığıyla toplanmış; tematik analiz yöntemiyle çözümlenmiştir. Analiz sonucunda iki ana tema belirlenmiştir: Gündelik Beden Algısından Beden Farkındalığına Dönüşüm ve Sosyal Hizmetin Özgürleştirici Değerlerinin Beden Farkındalığı Yoluyla Deneyimlenmesi. Bulgular, katılımcıların bedenleriyle yeniden bağ kurduklarını, zihin–beden bütünlüğünü fark ederek duygusal düzenleme ve anda kalma becerilerini geliştirdiklerini göstermektedir. Ayrıca, bireysellikten uzaklaşma, yurttaşlık, eşitlik, birlikte çalışma, otantiklik, sosyal adalet ve güçlenme gibi sosyal hizmet değerlerinin beden farkındalığı aracılığıyla daha somut ve deneyimsel biçimde içselleştirildiği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Although the discipline of social work approaches human beings as a bio-psycho-social whole, bodily experiences are largely neglected in educational processes, and learning is predominantly confined to the cognitive level. This limitation restricts social work students' access to their bodily resources when coping with stress, secondary trauma, and burnout encountered in professional practice. This study aims to examine the self-awareness experiences of social work students who develop body awareness through yoga practice and to explore how these experiences influence their perceptions of professional values. The study was conducted using a qualitative research design within a realist synthesis approach. The study group consisted of 12 participants, including senior students and recent graduates from the Department of Social Work at Hacettepe University. Participants took part in a 12-week“Body Awareness Through Yoga Workshop for Social Work Students,”designed based on somatic yoga therapy and chakra theory. Data were collected through pre-intervention written texts, reflective reports produced during the workshop process, and post-intervention semi-structured in-depth interviews. The qualitative data were analyzed using thematic analysis. The analysis identified two overarching themes: the transformation from everyday body perception to body awareness, and the experiential engagement with the emancipatory values of social work through body awareness. The findings indicate that participants re-established a connection with their bodies and, through recognizing mind–body integration, developed enhanced capacities for emotional regulation and present-moment awareness. In addition, core social work values—such as moving beyond individualism, citizenship, equality, collaboration, authenticity, social justice, and empowerment—were internalized in a more concrete and experiential manner through body awareness.