XVIII. yüzyılın başlarında Hotin Kalesi (1713-1739)
Hotin Fortress in the early XVIIIth century (1713-1739)
  1. Tez No: 991061
  2. Yazar: HARUN BARUTOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ERDOĞAN ÖZÜNLÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
Özet
1699 Karlofça Antlaşması ile son bulan on altı yıllık süreç Osmanlı tarihinde önemli bir dönüm noktası teşkil etmiştir. Karlofça ve müteakiben 1700'de Ruslarla imzalanan İstanbul Antlaşması, Osmanlı Devleti'ne ciddi bir toprak kaybına mal oldu. Kamaniçe Kalesi'nin Lehistan'a, Azak Kalesi'nin Ruslara terk edilmesi Karadeniz ve İstanbul'un güvenliğini tehlikeye attı. Osmanlılar bu durumun üstesinden gelebilmek için kuzey sınırlarında yeni bir savunma hattı oluşturdu ve bu maksatla Hotin Kalesi 1713 senesinde Boğdan'dan ilhak edilerek Osmanlı garnizonuna dönüştürüldü. Bu tezin amacı yaklaşık bir asır süre ile Osmanlı idaresinde bulunan Hotin'de Osmanlı idaresinin tesisi, kale garnizonunun teşkili, kalenin modernizasyonu ve iaşesinin sağlanması ile oluşturulmak istenen askerî gücün boyutlarını ortaya koymaktır. 1739 senesinde Hotin'i hedef alan Ruslarla gerçekleşen Stevuçan Muharebesi tüm yönleriyle ele alınarak kalenin Osmanlı askerî stratejisindeki kıymetinin tayin edilmesi de çalışmanın konularından bir diğeridir. Kapsamlı bir seferberlik sonucunda yeniden inşa edilip modern bir görünüm kazanan Hotin Kalesi mahkûm arazide bulunması sebebiyle pasif savunma stratejisine uygun değildi. Osmanlılar bu zâfiyetin üstesinden gelebilmek adına kaleye kapanıp pasif bir savunma stratejisi benimsemek yerine aktif bir savunma stratejisi benimsedi. XVIII. yüzyılda Hotin Kalesi'nin kaderini tayin eden muharebelerin tamamı kale dışında gerçekleşti. Hotin civarında yapılan muharebeleri kaybeden Osmanlı neferi kaleyi savunmak yerine ikinci savunma mevzisi olarak düşünülen Bender Kalesi'ne çekildi. Osmanlıların tüm çabalarına rağmen bir takım askerî, coğrafî ve maddi kısıtlamalar sebebiyle arzu edilen sonuç elde edilemedi. Bu cümleden olarak Hotin savunmasını zorlaştıran sebepler ve Osmanlıların bunları aşmak için başvurdukları yöntemler de ayrıca ele alındı. Böylece XVIII. yüzyılda Osmanlıların kuzey serhaddinde takip ettikleri askerî stratejide Hotin Kalesi'nin rolü tüm yönleriyle ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The sixteen-year period that ended with the Treaty of Karlowitz in 1699 constituted an important turning point in Ottoman history. Karlowitz and the subsequent Treaty of Istanbul signed with the Russians in 1700 cost the Ottoman Empire a serious loss of territory. The abandonment of Kamaniçe Fortress to Poland and the Azak fortress to the Russians jeopardized the security of the Black Sea and Istanbul. In order to overcome this situation, the Ottomans established a new defense line on their northern borders and for this purpose, Khotyn Fortress was annexed from Moldavia in 1713 and converted into an Ottoman garrison. The aim of this thesis is to reveal the dimensions of the military power that was intended to be created by establishing the Ottoman administration in Khotyn, which was under Ottoman rule for about a century, the organization of the fortress garrison, the modernization of the fortress and the provision of its provisions. The battles targeting Khotyn were examined in all their aspects and the value of the castle in the Ottoman military strategy was determined. The Khotyn Fortress, which gained a modern appearance with a comprehensive mobilization and reconstruction, was not suitable for defensive wars because it was located on a deserted land. In order to overcome this weakness, the Ottomans adopted an active defense strategy instead of closing themselves in the fortress and adopting a passive defense strategy. All of the battles that determined the fate of the Khotyn Castle in the 18th century took place outside the castle. The Ottoman soldiers who lost the battles fought around Khotyn retreated to Bender Fortress, which was considered as a second defense position, instead of defending the fortress. Despite all the efforts of the Ottomans, the desired result could not be achieved due to a number of military, geographical and financial constraints. In this context, the reasons that made the defense of Khotyn difficult and the methods the Ottomans used to overcome these were also discussed. Thus, the role of the Khotyn Fortress in the military strategy followed by the Ottomans on the northern border in the 18th century was discussed in all its aspects.